Prześwietlenie ↣ 42. Zjazd ZHP

#przeswietlenieZHP


Odpowiedzi kandydata/ki:

Dobromir Gierańczyk



s0 Dane podane w niniejszym kwestionariuszu nie są anonimowe i zostaną podane do publicznej wiadomości niezwłocznie po ich wypełnieniu celem zapoznania delegatów na 42. Zjazd i pozostałych członków ZHP z Twoimi poglądami w ustrukturyzowanej formie.  Wypełniając ten kwestionariusz, podajesz dane dobrowolnie, masz pełną możliwość edycji i poprawienia danych. Aby poprawić dane, skontaktuj się z administratorem: [email protected]
Nie zgadzam się

s1 Imię i nazwisko:
Dobromir Gierańczyk

kont Podaj adres strony internetowej z informacjami o Twoim programie, zamierzeniach, lub inny kontakt pod którym można się zwrócić w związku z Twoją kandydaturą.
adres e-mail: [email protected]; tel. 530-903-709

p2 Napisz kilka słów o swoim wykształceniu.
Jestem absolwentem historii Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dwóch studiów podyplomowych: Ekspertyzy Dokumentów (WPiA UWr) oraz Pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej (Instytut Studiów Podyplomowych).

p3 Wypisz poniżej informacje o swoim doświadczeniu zawodowym, którymi chcesz się podzielić. 
Pracowałem jako archiwista, nauczyciel, trener, koordynator projektów i przedsiębiorca. Obecnie jestem pracownikiem samorządowym w obszarze funduszy unijnych dla przedsiębiorców.

p4 Wypisz poniżej informacje o swoim doświadczeniu pozazawodowym (organizacje społeczne, wolontariaty, hobby, itp.), którymi chcesz się podzielić. 
Jeśli chodzi o doświadczenia społeczne to poczynając od Koła Naukowego Studentów Archiwistyki i Stowarzyszenie Archiwistów Polskich w czasach studenckich po nieformalne grupy lokalne jak Leszy Bełchatów - Miłośnicy czystych lasów dbających o swoją "małą ojczyznę". Bardzo ciekawym doświadczeniem jest tworzenie i współprowadzenie małej Wspólnoty Mieszkaniowej. W wolnej chwili uwielbiam kryminały (zwłaszcza polskich autorów i zanurzone w klimacie przedwojennego Breslau, bądź Lwowa), wysoki poziom endorfin po bieganiu oraz inspirujące dysputy politologiczne.

P1 Wypisz poniżej pełnione dotąd w ZHP funkcje, którymi chcesz się podzielić.
Byłem drużynowym, przewodniczącym kręgu instruktorskiego, komendantem szczepu, komendantem związku drużyn, komendantem hufca, z-cą komendanta chorągwi ds. programu i pracy z kadrą. Obecnie pełnię funkcję komendanta hufca, członka Chorągwianej Szkoły Instruktorskiej "OSNOWA", członkiem Kapituły Odznak i Odznaczeń CHŁ oraz członkiem KSI.

funkcja Na jaką funkcję kandydujesz?
członka Rady Naczelnej

z50 Jakimi dotychczasowymi osiągnięciami na szczeblu centralnym w ZHP chcesz się podzielić?
Moim jedynym osiągnięciem na poziomie centralnym do tej pory było współtworzenie Zlotu Drużynowych podczas Zlotu Kadry ZHP w 2015 roku oraz kilku edycji Betlejemskiego Zlotu. To były inspirujące doświadczenia!

z222

Jakie są najważniejsze obszary, którymi chcesz się zająć, gdy zostaniesz wybrana/wybrany?

Chciałbym w najbliższej kadencji z poziomu centralnego budować korzystne warunki dla rozwoju szczepów i hufców, aby te jednostki mogły realnie i efektywnie wspierać drużyny i drużynowe/drużynowych. Dlatego też ważne są dla mnie projekty uchwał o szczepach oraz analizy struktury, które mogą mieć faktyczny wpływ na nasze działanie. Mówię NASZE bo sam utożsamiam się z tymi poziomami struktury naszej organizacji. Chciałbym realizować swoje pomysły w Komisji Zarządzania Organizacją.

z22

Jakie są według Ciebie najważniejsze problemy ZHP, z którymi Związek będzie się mierzyć w najbliższych 4 latach?

Przede wszystkim kondycja naszej kadry po bardzo trudnych ostatnich dwóch latach naznaczone pandemią oraz wojną na Ukrainie. Kondycja kadry bezpośrednio przekłada się na jakoś pracy jednostek i ich efektywność. Pod względem zarządczym to ustabilizowanie działań organizacyjnych oraz finansowo-gospodarczych na poziomie centralnym.

z30 ​W każdej organizacji zdarza się tak, że różne jej organy mają odmienne zdania, co do sposobu działania, czy częściowo nakładające się kompetencje. Również w ZHP relacje między władzami przybierają czasem postać sporów, czy wręcz konfliktów. Jak według Ciebie należy postępować w takiej sytuacji? Wybierz najbliższą Ci odpowiedź lub opisz własną. 
 
Konflikty i spory kompetencyjne są naturalnym elementem demokratycznych organizacji, nie trzeba nic robić w tym zakresie.
Spory wynikające z różnej interpretacji przepisów są istotne, ale kluczowe jest budowanie relacji między poszczególnymi osobami. Musimy położyć nacisk na umiejętności interpersonalne członków władz. 
Nie mam wyrobionej opinii w tej kwestii.
z30com

Jaki jest Twój pomysł na poprawienie działania organizacji w tym obszarze?

Jeśli chcemy być wyrazistą organizacją, która wie czego chce i do czego dąży należy zbudować jasny, konkretny podział kompetencyjny, z którego będzie wynikała efektywność działania, a nie możliwości sporu kompetencyjnego. Jestem zwolennikiem uproszczenia struktury i nadania jej charakteru służebnego względem misji organizacji, czyli wychowywania.

z31

Istnieją różne zdania co do charakteru relacji między Radą Naczelną i Główną Kwaterą. Relacje te są wielowymiarowe. Na potrzeby tego pytania prosimy Cię jednak o określenie, który model tych relacji jest Ci bliższy, niezależnie od Twojego rozumienia obowiązujących zapisów statutowych w tej kwestii.

A: Rada Naczelna pełni rolę rady nadzorczej, która może zobowiązywać Główną Kwaterę do pewnych działań czy wręcz nakazywać ich podjęcie. 

B: Rada Naczelna wskazuje kierunki działań, zostawiając ich wykonanie Głównej Kwaterze. 

Zdecydowanie A
Raczej A
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z31com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
W obecnej konstrukcji władz, kiedy Naczelnik ZHP i Główna Kwatera mają równie mocny mandat jak Przewodniczący ZHP i Rada Naczelna to Główna Kwatera wybrana jako zarząd ma szeroki zakres statutowy do zarządzania organizacją i ponoszenia za swoje decyzje odpowiedzialności. Rada Naczelna ma kilka ważnych obszarów, które należy do jej prerogatyw, ale nie ma tutaj obszaru organizacyjnego i finansowo-gospodarczego zatem nie można jej traktować jako swoistej Rady Nadzorczej.

z51

Który z poniższych poglądów jest Ci bliższy?

A: Powinniśmy szerzej czerpać inspiracje z innych organizacji skautowych, możemy się wiele od nich nauczyć.
B: Nasze harcerstwo jest szczególnym rodzajem skautingu i nie powinniśmy się zbytnio inspirować innymi organizacjami skautowymi.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z5com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Czerpanie inspiracji to nie budowanie kalki takich samych modelów w naszej perspektywie. Szukanie pomysłów, rozwiązań opartych na analizie naszych możliwości wydaje się być tutaj idealnym rozwiązaniem.

owk Konflikty między różnymi władzami są częścią procesu demokratycznego. Jednak wydarzenia związane z oceną pracy i wygaszeniem mandatu Naczelniczce hm. Annie Nowosad i jej GK przyniosły różnorodną ocenę sytuacji. Jaki jest Twój stosunek do działań i decyzji poniższych władz naczelnych w tej sprawie?

Główna Kwatera ✔ Mam zastrzeżenia do niektórych decyzji, jednak z większością ich się zgadzam

Rada Naczelna ✔ Mam zastrzeżenia do większości podjętych decyzji

Centralna Komisja Rewizyjna ✔ Mam zastrzeżenia do większości podjętych decyzji

owkcom Tutaj możesz skomentować swoją odpowiedź.
Mam poczucie, że w trakcie tego kryzysu tylko Główna Kwatera hm. Anny Nowosad próbowała przekazywać szerzej argumentację swoich działań dla szerszego grona odbiorców-członków organizacji. Działania Rady Naczelnej oraz CKR-u ukryte pod płaszczem tajemnicy tajnego głosowania wnosiły więcej zamętu i niedopowiedzeń niż jasnych i klarownych argumentów.

owk23 W marcu 2021 r. RN wybrała nową Główną Kwaterę ZHP. Nowa GK przejęła zarządzanie organizacją w trudnym czasie konfliktów między władzami i mierzyła się z wieloma sprawami, rozpoczętymi przez poprzednią. Jaki jest Twój stosunek do działań i decyzji obecnej GK od momentu jej wyboru w marcu 2021 r.?
Oceniam działania jako całkowicie słuszne
Mam zastrzeżenia do niektórych decyzji, jednak z większością ich się zgadzam
Mam zastrzeżenia do większości podjętych decyzji
Nie mam zdania w tej sprawie
owk23com Tutaj możesz skomentować swoją odpowiedź.
Podjęte działania stoją w sprzeczności z deklaracjami, które były przedstawiane w marcu 2021 roku podczas wyborów Naczelnika ZHP i Głównej Kwatery przez Radę Naczelną. Większość działań została albo bardzo źle zakomunikowana, albo jeszcze gorzej przeprowadzona.

z6 Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Harcerstwo jest szczególnym ruchem o charakterze propaństwowym, dlatego jego działanie powinno być uregulowane i ułatwione specjalną ustawą.
B: Harcerstwo nie powinno być szczególnie uprzywilejowane na tle innych organizacji pozarządowych, nie potrzeba tworzyć żadnej ustawy o harcerstwie.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z6com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Wyróżnienie ruchu harcerskiego spośród innych organizacji pozarządowych mając na względzie skuteczną pracę metodą harcerską oraz wsparcie kadry instruktorskiej powinno dać impuls do lepszego rozwoju i przygotowania się do organizacji Światowego Jamboree w 2027 roku.

z17

Istnieje wiele koncepcji finansowania organizacji. Wśród podstawowych źródeł przychodów często wymienia się: składki, dotacje, działalność gospodarczą. Jaki Twoim zdaniem powinien być optymalny udział tych źródeł w całkowitym budżecie ZHP? Wpisz w poniższych polach wartości w procentach. Nie chodzi nam o dokładne szacunki, ale o uchwycenie ogólnych kierunków. 

Składki członkowskie i inne wpłaty od członków20%
Dotacje z budżetu państwa20%
Dotacje podmiotów prywatnych0%
Działalność gospodarcza związku40%
Dotacje z UE10%
Inne10%
z17com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź lub zaproponować inne źródła przychodów.
Przede wszystkim przychody powinny być zdywersyfikowane. Składki nie powinny być głównym źródłem, a powinno się to przenieść na efektywną działalność gospodarczą. Następnie dotacje z budżetu, które w sposób celowy wspierają realizację misji ZHP, ale ich brak nie zachwieje płynnością finansową. Na samym końcu środki unijne, które zainwestowane w infrastrukturę powinny wzmocnić nasze fundamenty majątkowe. Ostatnie 10% to darowizny i spadki od osób fizycznych, które w uznaniu dla realizacji działań przez organizację identyfikują się z nią i chcą ją wspierać.

z62

Który z poglądów jest Ci bliższy?
A: Harcerstwo powinno być w większym niż obecnie stopniu dotowane przez państwo.
B: Harcerstwo powinno sobie radzić bez korzystania ze środków publicznych. 

Zdecydowanie A
Raczej A
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z62com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Trochę to wyjaśniłem w pytaniu powyżej, że dotacje z budżetu państwa nie powinny stanowić wysokiego wskaźnika w całym budżecie ZHP.

Z13 Czy planujesz pobierać wynagrodzenie za pracę na funkcji, na którą kandydujesz?
Tak
Będę decydować później
Nie wiem
z13com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

z14 Czy planujesz ograniczyć swoje bieżące obowiązki zawodowe w przypadku wyboru na funkcję?
Tak
Będę decydować później
Nie wiem
z14com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

z19

Czy Twoim zdaniem wraz ze zmianą Systemu Instrumentów Metodycznych powinien ulec zmianie wiek grup metodycznych?

Tak
Nie mam wyrobionego zdania w tej sprawie
z19com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Myślę, że obecnie wypracowany mechanizm jest najlepszym rozwiązaniem.

z27

W jaki sposób (pośrednio lub bezpośrednio) zamierzasz wspierać drużyny i zastępy swoją pracą na funkcji, na którą kandydujesz?

Pisałem to wcześniej, ale podkreślę, że chciałbym budować korzystne warunki dla rozwoju szczepów i hufców, aby te jednostki mogły realnie i efektywnie wspierać drużyny i drużynowe/drużynowych.

z192 17-letni drużynowy to: 
  • Zła praktyka, gdyż młodzi ludzie są niedojrzali do pełnienia funkcji.
  • Nie mam wyrobionej opinii w tej sprawie.
z192com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Zaznaczyłem większość możliwych odpowiedzi dlatego, że jest to bardzo trudna i złożona kwestia. Wielu pełniących funkcję 17-sto latków, jest odpowiedzialna i świadoma, a przy wsparciu pełnoletniego opiekuna i swojego szczepu/hufca wykonuje bardzo dobrą metodycznie pracę. W mniejszych miejscowościach, które nie są ośrodkami akademickimi naturalni młodzi liderzy świetnie sobie radzą. Pod względem systemowym problem polega na tym, że po 2-3 latach oddają swoje jednostki kolejnym 16-17 latkom i wyjeżdżają zazwyczaj gdzieś na studia, bądź do pracy. Taki model nie daje stabilności organizacji i dlatego rozwiązanie poprzez większe włączenie w działania wychowawcze osób powracających do organizacji, czy rodziców harcerzy jest kierunkiem słusznym, nad którym trzeba pracować.

z7

Jak postrzegasz miejsce i rolę członków w wieku 35+ w harcerstwie? Określ, na ile bliskie Ci są poglądy opisane poniżej. 

Harcerstwo jest ruchem ludzi młodych, starsi powinni jedynie ich wspierać. ✔ Raczej popieram

Harcerstwo skorzysta na zaangażowaniu członków 35+ na wszystkich polach działalności, w tym bezpośrednio wychowawczych. ✔ Zdecydowanie popieram

Harcerstwo powinno oferować program rozwoju również dla członków 35+. ✔ Raczej popieram

z7com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Nawet przy zaangażowaniu większej liczby kadry 35+ cały czas harcerstwo będzie ruchem młodych ludzi i to oni powinni decydować o jego działaniach. Natomiast program rozwoju dla członków 35+ powinien być przede wszystkim oparty na samorozwoju i wsparciu młodszej kadry na poziomie wzajemności oddziaływań.

z23 Który z poglądów jest Ci bliższy?
A: Należy utrzymać ograniczenie długości sprawowania funkcji komendanta hufca/chorągwi, aby wymusić zmiany na funkcji i wychowywanie następców.
B: Należy złagodzić lub znieść ograniczenie długości sprawowania funkcji komendanta hufca/chorągwi, aby pomóc hufcom borykającym się z brakami kadrowymi.

Hufiec ✔ Zdecydowanie A

Chorągiew ✔ Zdecydowanie A

z23com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Zarówno Hufce, jak i Chorągwie powinny być zbudowane przez wspólnotę instruktorów i jednostek wchodzących w ich skład. To ta wspólnota pracuje nad rozwojem i realizacją swoich strategii działania. Dwie kadencje, czyli 8 lat sprawowania funkcji są wystarczającym czasem do realizacji planów i zamierzeń komendantów pełniących te funkcje wraz ze swoim zespołem, ale wracając do tej wspólnoty nie zrzucałbym tylko na barki ustępujących komendantów wychowywania następców. Powinni oni stowrzyć warunki do wszechstronnego rozwoju instruktorskiego dla swojej kadry i motywować do podejmowania nowych wyzwań.

z236

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uważam, że angażowanie profesjonalnych kancelarii prawniczych, czy doradców do konsultacji decyzji zarządczych odnośnie majątku trwałego ZHP (ośrodki, jachty etc.) to dobra praktyka zarządcza i trzeba ją kontynuować.
B: W GK powinni być profesjonaliści w wielu dziedzinach, którzy potrafią sami rozwiązywać problemy związane z zarządzaniem majątkiem i nie powinniśmy dodatkowo wydawać pieniędzy na usługi doradcze.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z236com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Korzystanie z wiedzy i kompetencji specjalistów jest domeną mądrych zarządów ;)

z235

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uważam, że jawność decyzji, dokumentów, dyskusji wśród wszystkich członków ZHP jest kluczowa dla rozwoju organizacji i więcej z niej korzyści niż zagrożeń.
B: Trzeba być ostrożnym/ą w kwestii jawności decyzji, dokumentów i dyskusji, gdyż czasem jawność powoduje więcej kłopotów, niż korzyści.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z235com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Im więcej będziemy komunikowali i rozmawiali tym ZHP będzie skuteczniejsze i model organizacji uczącej się będzie działał wzorcowo.

z237

Który z poglądów na temat konsultacji w obszarze kierunków rozwoju, narzędzi i wartości w organizacji jest Ci bliższy?

A: Jestem zwolennikiem/czką szerokich konsultacji w gronie instruktorów/rek Związku. Uważam, że jako organizacja zbyt mało korzystamy z możliwości wewnętrznych konsultacji.
B: Uważam, że konsultacje w zbyt szerokim gronie nie są efektywne, od szerokich konsultacji ważniejsze jest szybkie i skuteczne działanie we wprowadzaniu zmian stosownie do postanowień statutu.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z237com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Rozmawiajmy, przekazujmy swoje przemyślenia i wątpliwości, ale powinniśmy robić to mądrze i skutecznie. Ryzykiem jest zmęczenie kadry i grona instruktorskiego ciągłymi konsultacjami dlatego powinno to być dobrze zaplanowane i realizowane.

z238

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uważam, że Komendy Chorągwi są kluczowym partnerem dla naczelnych władz Związku i mają mandat do reprezentowania zdania swoich hufców i środowisk wobec władz naczelnych.
B: Sądzę, że Komendy Chorągwi mają wspierać pracę hufców i środowisk lokalnych, ale nie mają szczególnych uprawnień do reprezentowania ich zdania wobec władz naczelnych.

Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z238com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Władze Naczelne, a w szczególności Główna Kwatera powinna skutecznie wspierać i budować przestrzenie do rozwoju dla każdej Chorągwi w ramach par. 70 pkt 3 i ppkt. 14 z podkreśleniem na WSPOMAGA na partnerskich warunkach. Silne Chorągwie powinny mocno wspierać swoje hufce, a nie stawać w szranki z poziomem centralnym.

z1

Które z poniższych stwierdzeń jest Ci bliższe?

A: Uważam, że harcerstwo powinno być otwarte na wszystkich, także na osoby niewierzące.
B: Uważam, że harcerstwo powinno być otwarte na wszystkich oprócz osób odrzucających istnienie Boga.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z1com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

z2

Który z poniższych poglądów jest Ci bliższy?

A: Trzeba zmienić rotę Przyrzeczenia lub dodać alternatywną, tak aby było możliwe składanie Przyrzeczenia przez osoby niewierzące.
B: Nie należy zmieniać roty Przyrzeczenia.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z2com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

z10

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Honorowy Protektorat nad harcerstwem jest bardzo ważny i niezależnie od tego, kto pełni funkcję Prezydenta RP, powinniśmy zabiegać o jego kontynuację.
B: Istnieje wiele zastrzeżeń co do działalności obecnego Prezydenta RP w kontekście praworządności i przestrzegania Konstytucji, dlatego martwię się, żeby te działania nie wpływały negatywnie na reputację ZHP.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z10com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

z233

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uczestnictwo umundurowanych wędrowników/czek i instruktorów/ek w manifestacjach społecznych i politycznych, to wyraz łamania przez nich/nie apolityczności harcerstwa. Zatem nie powinno to mieć miejsca.
B:Uczestnictwo umundurowanych wędrowników/czek i instruktorów/ek w manifestacjach społecznych i politycznych, to wyraz aktywnego, świadomego uczestnictwa w życiu społecznym i nie ma w tym nic złego.

Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
z233com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Uważam, że łączenie ze sobą manifestacji społecznych i politycznych jest błędem. Jako rzecznicy spraw dzieci i młodzieży powinniśmy być aktywnymi uczestnikami debaty społecznej w tej sprawie, ale wyłączając się z bieżącego sporu politycznego. Zaznaczając oczywiście, że nasi członkowie mają i powinni mieć poglądy polityczno-społeczne i powinni być aktywnymi obywatelami.

z26 Czy ZHP powinno angażować się w aktualne kwestie społeczne, takie jak poniższe?

problemy uchodźców ✔ Tak

reforma edukacji ✔ Tak

prawa kobiet ✔ Tak

walka z wykluczeniem społecznym grup LGBT+ ✔ Tak

polityka historyczna ✔ Tak

obrona Konstytucji ✔ Tak

obrona tradycyjnego modelu rodziny ✔ Tak

problemy zdrowia psychicznego ✔ Tak

promocja szczepień przeciwko COVID ✔ Tak

z26com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Każda debata społeczna, która ma wpływ na dzieci i młodzież powinna być w kręgu naszego zainteresowania. Wszystko zależy od założeń tej debaty i próby zadania sobie odpowiednich pytań. Zakreśliłem wszystkie powyższe elementy, ale kilka nazwałbym inaczej rozszerzając, bądź konkretyzując ich zakres odnosząc się do celów naszego działania.

z234

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Tworzenie żartów i memów internetowych z wizerunkami instruktorów/ek władz to dla mnie niedopuszczalna forma ekspresji.
B: Nie ma nic złego w tworzeniu i rozpowszechnianiu memów i żartów internetowych, gdyż tak się dzisiaj komunikuje świat Internetu.

Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z234com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

konfl Czy masz pomysł na rozwiązanie konfliktów, które w ostatnich czasach wyraźnie się nasiliły w ZHP i chciałbyś/abyś się nim podzielić?
Głównym rozwiązaniem są #mądrewybory, następnie #wspólnotacelów i na koniec zminimalizowanie konfliktów kompetencyjnych.

ogolnykom Tu możesz podzielić się swoimi opiniami o sprawach, które nie zostały poruszone wcześniej, a które wydają Ci się ważne do udostępnienia innym w związku ze Zjazdem.
W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować jeszcze raz Zespołowi Programowemu Zjazdu, który wykonał bardzo dużą prace organizując oraz przygotowując chyba ponad dwadzieścia spotkań przedzjazdowych. Zaraz po ZP chciałbym podziękować i ukłonić się wszystkim delegatom, którzy wykorzystali te spotkania do rozmowy, przedstawienia swoich argumentów, a także poznania innych opcji. Czuwaj!
Koniec ankiety