Jakie są najważniejsze obszary, którymi chcesz się zająć, gdy zostaniesz wybrana/wybrany?
Jakie są według Ciebie najważniejsze problemy ZHP, z którymi Związek będzie się mierzyć w najbliższych 4 latach?
Jaki jest Twój pomysł na poprawienie działania organizacji w tym obszarze?
Istnieją różne zdania co do charakteru relacji między Radą Naczelną i Główną Kwaterą. Relacje te są wielowymiarowe. Na potrzeby tego pytania prosimy Cię jednak o określenie, który model tych relacji jest Ci bliższy, niezależnie od Twojego rozumienia obowiązujących zapisów statutowych w tej kwestii.
A: Rada Naczelna pełni rolę rady nadzorczej, która może zobowiązywać Główną Kwaterę do pewnych działań czy wręcz nakazywać ich podjęcie.
B: Rada Naczelna wskazuje kierunki działań, zostawiając ich wykonanie Głównej Kwaterze.
Który z poniższych poglądów jest Ci bliższy?
A: Powinniśmy szerzej czerpać inspiracje z innych organizacji skautowych, możemy się wiele od nich nauczyć.
B: Nasze harcerstwo jest szczególnym rodzajem skautingu i nie powinniśmy się zbytnio inspirować innymi organizacjami skautowymi.
Główna Kwatera ✔ Mam zastrzeżenia do niektórych decyzji, jednak z większością ich się zgadzam
Rada Naczelna ✔ Mam zastrzeżenia do większości podjętych decyzji
Centralna Komisja Rewizyjna ✔ Mam zastrzeżenia do większości podjętych decyzji
A: Harcerstwo jest szczególnym ruchem o charakterze propaństwowym, dlatego jego działanie powinno być uregulowane i ułatwione specjalną ustawą.
B: Harcerstwo nie powinno być szczególnie uprzywilejowane na tle innych organizacji pozarządowych, nie potrzeba tworzyć żadnej ustawy o harcerstwie.
Istnieje wiele koncepcji finansowania organizacji. Wśród podstawowych źródeł przychodów często wymienia się: składki, dotacje, działalność gospodarczą. Jaki Twoim zdaniem powinien być optymalny udział tych źródeł w całkowitym budżecie ZHP? Wpisz w poniższych polach wartości w procentach. Nie chodzi nam o dokładne szacunki, ale o uchwycenie ogólnych kierunków.
Składki członkowskie i inne wpłaty od członków | 20% |
Dotacje z budżetu państwa | 20% |
Dotacje podmiotów prywatnych | 0% |
Działalność gospodarcza związku | 40% |
Dotacje z UE | 10% |
Inne | 10% |
Który z poglądów jest Ci bliższy?
A: Harcerstwo powinno być w większym niż obecnie stopniu dotowane przez państwo.
B: Harcerstwo powinno sobie radzić bez korzystania ze środków publicznych.
Czy Twoim zdaniem wraz ze zmianą Systemu Instrumentów Metodycznych powinien ulec zmianie wiek grup metodycznych?
W jaki sposób (pośrednio lub bezpośrednio) zamierzasz wspierać drużyny i zastępy swoją pracą na funkcji, na którą kandydujesz?
Jak postrzegasz miejsce i rolę członków w wieku 35+ w harcerstwie? Określ, na ile bliskie Ci są poglądy opisane poniżej.
Harcerstwo jest ruchem ludzi młodych, starsi powinni jedynie ich wspierać. ✔ Raczej popieram
Harcerstwo skorzysta na zaangażowaniu członków 35+ na wszystkich polach działalności, w tym bezpośrednio wychowawczych. ✔ Zdecydowanie popieram
Harcerstwo powinno oferować program rozwoju również dla członków 35+. ✔ Raczej popieram
Hufiec ✔ Zdecydowanie A
Chorągiew ✔ Zdecydowanie A
Który z poglądów jest Ci bliższy?
A: Uważam, że angażowanie profesjonalnych kancelarii prawniczych, czy doradców do konsultacji decyzji zarządczych odnośnie majątku trwałego ZHP (ośrodki, jachty etc.) to dobra praktyka zarządcza i trzeba ją kontynuować.
B: W GK powinni być profesjonaliści w wielu dziedzinach, którzy potrafią sami rozwiązywać problemy związane z zarządzaniem majątkiem i nie powinniśmy dodatkowo wydawać pieniędzy na usługi doradcze.
Który z poglądów jest Ci bliższy?
A: Uważam, że jawność decyzji, dokumentów, dyskusji wśród wszystkich członków ZHP jest kluczowa dla rozwoju organizacji i więcej z niej korzyści niż zagrożeń.
B: Trzeba być ostrożnym/ą w kwestii jawności decyzji, dokumentów i dyskusji, gdyż czasem jawność powoduje więcej kłopotów, niż korzyści.
Który z poglądów na temat konsultacji w obszarze kierunków rozwoju, narzędzi i wartości w organizacji jest Ci bliższy?
A: Jestem zwolennikiem/czką szerokich konsultacji w gronie instruktorów/rek Związku. Uważam, że jako organizacja zbyt mało korzystamy z możliwości wewnętrznych konsultacji.
B: Uważam, że konsultacje w zbyt szerokim gronie nie są efektywne, od szerokich konsultacji ważniejsze jest szybkie i skuteczne działanie we wprowadzaniu zmian stosownie do postanowień statutu.
Który z poglądów jest Ci bliższy?
A: Uważam, że Komendy Chorągwi są kluczowym partnerem dla naczelnych władz Związku i mają mandat do reprezentowania zdania swoich hufców i środowisk wobec władz naczelnych.
B: Sądzę, że Komendy Chorągwi mają wspierać pracę hufców i środowisk lokalnych, ale nie mają szczególnych uprawnień do reprezentowania ich zdania wobec władz naczelnych.
Które z poniższych stwierdzeń jest Ci bliższe?
A: Uważam, że harcerstwo powinno być otwarte na wszystkich, także na osoby niewierzące.
B: Uważam, że harcerstwo powinno być otwarte na wszystkich oprócz osób odrzucających istnienie Boga.
Który z poniższych poglądów jest Ci bliższy?
A: Trzeba zmienić rotę Przyrzeczenia lub dodać alternatywną, tak aby było możliwe składanie Przyrzeczenia przez osoby niewierzące.
B: Nie należy zmieniać roty Przyrzeczenia.
Który z poglądów jest Ci bliższy?
A: Honorowy Protektorat nad harcerstwem jest bardzo ważny i niezależnie od tego, kto pełni funkcję Prezydenta RP, powinniśmy zabiegać o jego kontynuację.
B: Istnieje wiele zastrzeżeń co do działalności obecnego Prezydenta RP w kontekście praworządności i przestrzegania Konstytucji, dlatego martwię się, żeby te działania nie wpływały negatywnie na reputację ZHP.
Który z poglądów jest Ci bliższy?
A: Uczestnictwo umundurowanych wędrowników/czek i instruktorów/ek w manifestacjach społecznych i politycznych, to wyraz łamania przez nich/nie apolityczności harcerstwa. Zatem nie powinno to mieć miejsca.
B:Uczestnictwo umundurowanych wędrowników/czek i instruktorów/ek w manifestacjach społecznych i politycznych, to wyraz aktywnego, świadomego uczestnictwa w życiu społecznym i nie ma w tym nic złego.
problemy uchodźców ✔ Tak
reforma edukacji ✔ Tak
prawa kobiet ✔ Tak
walka z wykluczeniem społecznym grup LGBT+ ✔ Tak
polityka historyczna ✔ Tak
obrona Konstytucji ✔ Tak
obrona tradycyjnego modelu rodziny ✔ Tak
problemy zdrowia psychicznego ✔ Tak
promocja szczepień przeciwko COVID ✔ Tak
Który z poglądów jest Ci bliższy?
A: Tworzenie żartów i memów internetowych z wizerunkami instruktorów/ek władz to dla mnie niedopuszczalna forma ekspresji.
B: Nie ma nic złego w tworzeniu i rozpowszechnianiu memów i żartów internetowych, gdyż tak się dzisiaj komunikuje świat Internetu.