Prześwietlenie ↣ 42. Zjazd ZHP

#przeswietlenieZHP


Odpowiedzi kandydata/ki:

Justyna Świstek



s0 Dane podane w niniejszym kwestionariuszu nie są anonimowe i zostaną podane do publicznej wiadomości niezwłocznie po ich wypełnieniu celem zapoznania delegatów na 42. Zjazd i pozostałych członków ZHP z Twoimi poglądami w ustrukturyzowanej formie.  Wypełniając ten kwestionariusz, podajesz dane dobrowolnie, masz pełną możliwość edycji i poprawienia danych. Aby poprawić dane, skontaktuj się z administratorem: [email protected]
Nie zgadzam się

s1 Imię i nazwisko:
Justyna Świstek

kont Podaj adres strony internetowej z informacjami o Twoim programie, zamierzeniach, lub inny kontakt pod którym można się zwrócić w związku z Twoją kandydaturą.

p2 Napisz kilka słów o swoim wykształceniu.
Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

p3 Wypisz poniżej informacje o swoim doświadczeniu zawodowym, którymi chcesz się podzielić. 
Po studiach ukończyłam roczny staż podyplomowy w jednym z największych łódzkich szpitali, a następnie rozpoczęłam i z powodzeniem zrealizowałam program specjalizacji z otorynolaryngologii. W 2021 roku uzyskałam tytuł specjalisty. Kontynuuję pracę w szpitalu.

p4 Wypisz poniżej informacje o swoim doświadczeniu pozazawodowym (organizacje społeczne, wolontariaty, hobby, itp.), którymi chcesz się podzielić. 
Praca zawodowa, harcerstwo i rodzina zajmują dużo czasu w moim życiu, ale poza nimi staram się sięgać do różnych aktywności. Lubię chodzić po górach, jeździć na rowerze, ćwiczę jogę i ogólnie staram się prowadzić aktywny tryb życia. Chętnie zagram w planszówki, jak się uda to w brydża. Nie jestem związana z żadną inną organizacją społeczną.

P1 Wypisz poniżej pełnione dotąd w ZHP funkcje, którymi chcesz się podzielić.
Drużynowa drużyny harcerskiej (2007-2010), przyboczna w gromadzie zuchowej (2010-2014), drużynowa drużyny starszoharcerskiej (2014-2020), komendantka szczepu (2012-2018), członkini hufcowej grupy programowej (2009-2012), członkini a następnie szefowa hufcowego zespołu pozyskiwania środków (2009-2014), członkini hufcowego ZKK (2012-2019), członkini komendy hufca ds. pozyskiwania środków (2013-2015), członkini HKSI (2014-2020), członkini Wydziału ds. szczepów GK (2019-2022), wiceprzewodnicząca HKSI (od 2020), szefowa HZKK "Rada Puchaczy" (od 2019), zastępca komendanta hufca ds. pracy z kadrą (od 2019), członkini CSI (od 2021).

funkcja Na jaką funkcję kandydujesz?
CZŁONEK RADY NACZELNEJ

z50 Jakimi dotychczasowymi osiągnięciami na szczeblu centralnym w ZHP chcesz się podzielić?
Po 40. zjeździe ZHP zostałam członkiem zespołu projektowego ds. programu wsparcia szczepów, który realizował odpowiednią uchwałę zjazdową. Zespół przeanalizował sytuację szczepów w ZHP, a następnie opracował program wsparcia przyjęty przez GK do realizacji. Konsekwencją przyjęcia programu było powołanie Wydziału ds. szczepów, w którego skład zostałam powołana. W ramach działania w wydziale współtworzyłam nową "Instrukcję tworzenia i działania szczepu i związku drużyn", byłam głównym autorem standardu kursu komendantów szczepów i związków drużyn oraz angażowałam się w bieżącą pracę wydziału - monitorowanie kształcenia dla komendatów szczepów, wsparcie szczepów w poszczególnych chorągwiach itp. Od kwietnia 2021 jestem instruktorką CSI, głównie zajmuję się warsztatami dla opiekunów prób instruktorskich "Impuls w próbie". Razem z zespołem zrealizowaliśmy kilka edycji warsztatów na szczeblu centralnym i opracowaliśmy do nich niezbędne materiały. Utrzymujemy kontakt z absolwentami warsztatów. Byłam delegatką na 40. i 41. zjazd ZHP. Byłam współautorką kilku uchwał zjazdowych i aktywnym uczestnikiem zjazdu. W czasie 41. zjazdu byłam członkiem komisji uchwał i wniosków.

z222

Jakie są najważniejsze obszary, którymi chcesz się zająć, gdy zostaniesz wybrana/wybrany?

Najbardziej jestem związana z obszarem pracy z kadrą. Jestem jednak gotowa do realizacji działań w większości obszarów, zgodnie z zadaniami postawionymi przed Radą Naczelną i bieżącymi potrzebami.

z22

Jakie są według Ciebie najważniejsze problemy ZHP, z którymi Związek będzie się mierzyć w najbliższych 4 latach?

* Kondycja jednostek podstawowych oraz ich kadr w konsekwencji pandemii i trwającej wojny na Ukrainie, * motywacja kadry do działania wobec trudnej sytuacji zewnętrznej i wewnętrznej, * utrata zaufania do działania władz centralnych, wpływająca na wizerunek organizacji oraz obniżająca motywację do działania kadr chorągwi i hufców, * uporządkowanie spraw finansowo-materialnych ZHP, * organizacja Jamboree.

z30 ​W każdej organizacji zdarza się tak, że różne jej organy mają odmienne zdania, co do sposobu działania, czy częściowo nakładające się kompetencje. Również w ZHP relacje między władzami przybierają czasem postać sporów, czy wręcz konfliktów. Jak według Ciebie należy postępować w takiej sytuacji? Wybierz najbliższą Ci odpowiedź lub opisz własną. 
 
Konflikty i spory kompetencyjne są naturalnym elementem demokratycznych organizacji, nie trzeba nic robić w tym zakresie.
Warto popracować nad takimi zmianami w przepisach wewnętrznych i Statucie, żeby zminimalizować ryzyko sporów między władzami.
Nie mam wyrobionej opinii w tej kwestii.
z30com

Jaki jest Twój pomysł na poprawienie działania organizacji w tym obszarze?

Przepisy wewnętrzne, w tym Statut, to dobra rama, która może pomóc w minimalizowaniu obszarów spornych, jednak kluczowa w mojej ocenie jest gotowość każdego członka każdej władzy do dialogu i poszukiwania rozwiązań bliskich złotego środka i korzystnych dla organizacji. Ważna jest przestrzeń do bieżącej rozmowy i transparentność w podejmowaniu decyzji. Wyrażam ze swojej strony pełną gotowość do takiego postępowania.

z31

Istnieją różne zdania co do charakteru relacji między Radą Naczelną i Główną Kwaterą. Relacje te są wielowymiarowe. Na potrzeby tego pytania prosimy Cię jednak o określenie, który model tych relacji jest Ci bliższy, niezależnie od Twojego rozumienia obowiązujących zapisów statutowych w tej kwestii.

A: Rada Naczelna pełni rolę rady nadzorczej, która może zobowiązywać Główną Kwaterę do pewnych działań czy wręcz nakazywać ich podjęcie. 

B: Rada Naczelna wskazuje kierunki działań, zostawiając ich wykonanie Głównej Kwaterze. 

Zdecydowanie A
Raczej A
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z31com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Model trójpodziału władzy, w którym Radę Naczelną należy potraktować jako władzę uchwałodawczą, zaś Główną Kwaterę jako wykonawczą, jest moim zdaniem dobry i bezpieczny dla rozwoju mechanizmów demokratycznych i stabilności organizacji. Zadania kontrolne należy pozostawić komisji rewizyjnej.

z51

Który z poniższych poglądów jest Ci bliższy?

A: Powinniśmy szerzej czerpać inspiracje z innych organizacji skautowych, możemy się wiele od nich nauczyć.
B: Nasze harcerstwo jest szczególnym rodzajem skautingu i nie powinniśmy się zbytnio inspirować innymi organizacjami skautowymi.

Zdecydowanie A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z5com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Myślę, że generalnie warto czerpać inspiracje z zewnątrz, nie tylko ze świata skautowego, ale także innych organizacji harcerskich w Polsce i innych organizacji społecznych.

owk Konflikty między różnymi władzami są częścią procesu demokratycznego. Jednak wydarzenia związane z oceną pracy i wygaszeniem mandatu Naczelniczce hm. Annie Nowosad i jej GK przyniosły różnorodną ocenę sytuacji. Jaki jest Twój stosunek do działań i decyzji poniższych władz naczelnych w tej sprawie?

Główna Kwatera ✔ Mam zastrzeżenia do niektórych decyzji, jednak z większością ich się zgadzam

Rada Naczelna ✔ Mam zastrzeżenia do większości podjętych decyzji

Centralna Komisja Rewizyjna ✔ Mam zastrzeżenia do większości podjętych decyzji

owkcom Tutaj możesz skomentować swoją odpowiedź.
Pytanie jest bardzo ogólne i może prowadzić do niebezpiecznych uproszczeń w ocenie działania poszczególnych władz. Proszę potraktować moje odpowiedzi jako orientacyjne.

owk23 W marcu 2021 r. RN wybrała nową Główną Kwaterę ZHP. Nowa GK przejęła zarządzanie organizacją w trudnym czasie konfliktów między władzami i mierzyła się z wieloma sprawami, rozpoczętymi przez poprzednią. Jaki jest Twój stosunek do działań i decyzji obecnej GK od momentu jej wyboru w marcu 2021 r.?
Oceniam działania jako całkowicie słuszne
Mam zastrzeżenia do niektórych decyzji, jednak z większością ich się zgadzam
Nie zgadzam się całkowicie z podjętymi decyzjami
Nie mam zdania w tej sprawie
owk23com Tutaj możesz skomentować swoją odpowiedź.
Trudno jest mi zrozumieć część decyzji, ponieważ nie są one transparentne i nie rozumiem, dlaczego zostały uznane za priorytetowe. Mając taki stan wiedzy, jaki mam, trudno jest mi przyjąć zasadność większości działań, ale także zrozumieć zaniechania w wielu obszarach.

z6 Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Harcerstwo jest szczególnym ruchem o charakterze propaństwowym, dlatego jego działanie powinno być uregulowane i ułatwione specjalną ustawą.
B: Harcerstwo nie powinno być szczególnie uprzywilejowane na tle innych organizacji pozarządowych, nie potrzeba tworzyć żadnej ustawy o harcerstwie.

Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
z6com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Nie jestem przekonana, czy jest potrzebna specjalna ustawa o harcerstwie. Niosłoby to ze sobą liczne korzyści, jednak widzę także kilka zagrożeń, w tym pewne uzależnienie od woli i działań ustawodawcy. Byłoby jednak świetnie, gdyby organizacje harcerskie były brane pod uwagę w procesie pracy nad ustawami, które ich dotyczą (np. organizacja wypoczynku, oświata itp), aby mogły włączyć do pracy nad takimi dokumentami swoich przedstawicieli i zadbać o wsparcie działania harcerstwa w ten sposób.

z17

Istnieje wiele koncepcji finansowania organizacji. Wśród podstawowych źródeł przychodów często wymienia się: składki, dotacje, działalność gospodarczą. Jaki Twoim zdaniem powinien być optymalny udział tych źródeł w całkowitym budżecie ZHP? Wpisz w poniższych polach wartości w procentach. Nie chodzi nam o dokładne szacunki, ale o uchwycenie ogólnych kierunków. 

Składki członkowskie i inne wpłaty od członków20%
Dotacje z budżetu państwa20%
Dotacje podmiotów prywatnych20%
Działalność gospodarcza związku20%
Dotacje z UE10%
Inne10%
z17com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź lub zaproponować inne źródła przychodów.
Trudno jest mi wskazać jednoznacznie, które źródło finansowania powinno być największe. Z jednej strony powinniśmy umieć być w miarę samodzielni i rozsądnie gospodarować składką członkowską oraz prowadzić taką działalność gospodarczą, która zapewni stabilność finansową, ale nie przyćmi działalności wychowawczej. Z drugiej strony doceniam współpracę z partnerami i uzyskiwanie wsparcia zewnętrznego, a także możliwość składania ofert w konkursach organizowanych na różnych szczeblach. Warto umiejętnie korzystać z tych źródeł, ale nie uzależniać się od nich.

z62

Który z poglądów jest Ci bliższy?
A: Harcerstwo powinno być w większym niż obecnie stopniu dotowane przez państwo.
B: Harcerstwo powinno sobie radzić bez korzystania ze środków publicznych. 

Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
z62com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Tak jak napisałam wcześniej, każda opcja finansowania ma swoje szanse i zagrożenia. Warto umiejętnie korzystać z różnych źródeł, ale nie uzależniać się od tych zewnętrznych, w tym państwowych.

Z13 Czy planujesz pobierać wynagrodzenie za pracę na funkcji, na którą kandydujesz?
Tak
Będę decydować później
Nie wiem
z13com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

z14 Czy planujesz ograniczyć swoje bieżące obowiązki zawodowe w przypadku wyboru na funkcję?
Tak
Będę decydować później
Nie wiem
z14com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Jestem gotowa do łączenia mojej aktualnej działalności harcerskiej i zawodowej z funkcją członka RN. Mam plan na najbliższą przyszłość dotyczącą pełnienia moich funkcji, decyzja o kandydowaniu do RN została przeze mnie dobrze przemyślana. Jestem dobrym organizatorem i umiem działać na wielu polach naraz, motywuje mnie to wręcz do działania.

z19

Czy Twoim zdaniem wraz ze zmianą Systemu Instrumentów Metodycznych powinien ulec zmianie wiek grup metodycznych?

Tak
Nie
z19com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Mając wiedzę, którą posiadam, powiedziałabym, że NIE. Jednak gdybym miała podjąć w tej sprawie decyzję wiążąca dla całej organizacji, chciałabym zapoznać się z danymi, które pozwoliłyby mi szerzej spojrzeć na temat i zastanowić się, czy taka zmiana jest potrzebna. Rozwój dzieci i młodzieży to proces, który podlega zmianom na przestrzeni dekad i jeśli aktualna wiedza i badania na temat rozwoju psychofizycznego uzasadniałyby konieczność zmiany wieku grup metodycznych, to należałoby nad taką zmianą popracować.

z27

W jaki sposób (pośrednio lub bezpośrednio) zamierzasz wspierać drużyny i zastępy swoją pracą na funkcji, na którą kandydujesz?

Będę rzetelnie wywiązywać się z powierzonych obowiązków. Przy podejmowaniu decyzji będę zwracać uwagę na ich konsekwencje dla całej organizacji, w tym na to, jak będą one kształtowały pracę drużyn i gromad.

z192 17-letni drużynowy to: 
  • Zła praktyka, gdyż młodzi ludzie są niedojrzali do pełnienia funkcji.
  • Duży problem naszej organizacji, który należy rozwiązać.
  • Nie mam wyrobionej opinii w tej sprawie.
z192com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Jestem zwolennikiem dążenia do mianowania na funkcje drużynowych pełnoletnich instruktorów. Jest to jednak proces wieloletni, bardzo trudny do osiągnięcia w niektórych środowiskach. Dlatego widzę szansę w pełnieniu funkcji przez 17-latków, przy spełnieniu kilku założeń.

z7

Jak postrzegasz miejsce i rolę członków w wieku 35+ w harcerstwie? Określ, na ile bliskie Ci są poglądy opisane poniżej. 

Harcerstwo jest ruchem ludzi młodych, starsi powinni jedynie ich wspierać. ✔ Raczej popieram

Harcerstwo skorzysta na zaangażowaniu członków 35+ na wszystkich polach działalności, w tym bezpośrednio wychowawczych. ✔ Zdecydowanie popieram

Harcerstwo powinno oferować program rozwoju również dla członków 35+. ✔ Raczej odrzucam

z7com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Bardzo doceniam rolę kadry 35+ na różnych szczeblach organizacji. Są funkcje, które w mojej ocenie wymagają doświadczenia życiowego i pełnienie ich przez osoby nieco starsze może zapewnić organizacji lepszą pracę. Osoby 35+ odnajdują się także na funkcjach wychowawczych. Co do ścieżki rozwoju, to nie uważam, aby musiał być to nasz priorytet. Mamy do dyspozycji stopnie instruktorskie - jeśli ktoś realizuje się na funkcji wychowawczej, to to jest adekwatne narzędzie rozwoju oraz miana kadry wspierającej. Warto zastanowić się nad tematem, jednak nie osadzam go w obszarach kluczowych. Dla organizacji takiej jak ZHP, każda osoba, która chce w niej działać i poświęcić czas na to, powinna mieć taką możliwość. Kluczem jest znalezienie dla niej miejsca, w którym wykorzysta swoje kompetencje i czas najlepiej, a organizacja na tym w jakiś sposób zyska.

z23 Który z poglądów jest Ci bliższy?
A: Należy utrzymać ograniczenie długości sprawowania funkcji komendanta hufca/chorągwi, aby wymusić zmiany na funkcji i wychowywanie następców.
B: Należy złagodzić lub znieść ograniczenie długości sprawowania funkcji komendanta hufca/chorągwi, aby pomóc hufcom borykającym się z brakami kadrowymi.

Hufiec ✔ Raczej A

Chorągiew ✔ Raczej A

z23com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Uważam, że większą korzyść w dłuższej perspektywie daje jednak zmiana i konieczność wychowania następcy na swoją funkcję.

z236

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uważam, że angażowanie profesjonalnych kancelarii prawniczych, czy doradców do konsultacji decyzji zarządczych odnośnie majątku trwałego ZHP (ośrodki, jachty etc.) to dobra praktyka zarządcza i trzeba ją kontynuować.
B: W GK powinni być profesjonaliści w wielu dziedzinach, którzy potrafią sami rozwiązywać problemy związane z zarządzaniem majątkiem i nie powinniśmy dodatkowo wydawać pieniędzy na usługi doradcze.

Zdecydowanie A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z236com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Złożone i trudne tematy wymagają czasem zaczerpnięcia z wiedzy profesjonalistów. Można zastanowić się nad poszukiwaniem w pierwszej kolejności takich ludzi w szeregach organizacji, ale z drugiej strony czasem spojrzenie z zewnątrz także jest potrzebne.

z235

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uważam, że jawność decyzji, dokumentów, dyskusji wśród wszystkich członków ZHP jest kluczowa dla rozwoju organizacji i więcej z niej korzyści niż zagrożeń.
B: Trzeba być ostrożnym/ą w kwestii jawności decyzji, dokumentów i dyskusji, gdyż czasem jawność powoduje więcej kłopotów, niż korzyści.

Zdecydowanie A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z235com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Zdecydowanie jestem fanką transparentności w zarządzaniu. Należy jednak uważać, aby nie wpaść w pułapkę ciągłych konsultacji i upubliczniania każdego etapu powstawania decyzji. Władza powinna mieć mandat zaufania do bieżącej pracy. Są także sprawy (np. personalne), które w pierwszej kolejności należy w mojej ocenie załatwiać w ścisłym gronie osób bezpośrednio zainteresowanych.

z237

Który z poglądów na temat konsultacji w obszarze kierunków rozwoju, narzędzi i wartości w organizacji jest Ci bliższy?

A: Jestem zwolennikiem/czką szerokich konsultacji w gronie instruktorów/rek Związku. Uważam, że jako organizacja zbyt mało korzystamy z możliwości wewnętrznych konsultacji.
B: Uważam, że konsultacje w zbyt szerokim gronie nie są efektywne, od szerokich konsultacji ważniejsze jest szybkie i skuteczne działanie we wprowadzaniu zmian stosownie do postanowień statutu.

Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
z237com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Jestem zwolennikiem szerokich konsultacji, ale w sprawach tego wymagających. Konsultowanie wszystkiego ze wszystkimi mogłoby doprowadzić do paraliżu władz. Dlatego jeszcze raz podkreślam, że członkowie władz powinnimieć mandat zaufania do pełnienia swojej funkcji.

z238

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uważam, że Komendy Chorągwi są kluczowym partnerem dla naczelnych władz Związku i mają mandat do reprezentowania zdania swoich hufców i środowisk wobec władz naczelnych.
B: Sądzę, że Komendy Chorągwi mają wspierać pracę hufców i środowisk lokalnych, ale nie mają szczególnych uprawnień do reprezentowania ich zdania wobec władz naczelnych.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z238com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Jestem zwolennikiem pracy ze strukturą i poprzez strukturę. Komendy chorągwi powinny być partnerem dla naczelnych władz Związku, analogicznie komendy hufców dla komend chorągwi itp.

z1

Które z poniższych stwierdzeń jest Ci bliższe?

A: Uważam, że harcerstwo powinno być otwarte na wszystkich, także na osoby niewierzące.
B: Uważam, że harcerstwo powinno być otwarte na wszystkich oprócz osób odrzucających istnienie Boga.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z1com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

z2

Który z poniższych poglądów jest Ci bliższy?

A: Trzeba zmienić rotę Przyrzeczenia lub dodać alternatywną, tak aby było możliwe składanie Przyrzeczenia przez osoby niewierzące.
B: Nie należy zmieniać roty Przyrzeczenia.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z2com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

z10

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Honorowy Protektorat nad harcerstwem jest bardzo ważny i niezależnie od tego, kto pełni funkcję Prezydenta RP, powinniśmy zabiegać o jego kontynuację.
B: Istnieje wiele zastrzeżeń co do działalności obecnego Prezydenta RP w kontekście praworządności i przestrzegania Konstytucji, dlatego martwię się, żeby te działania nie wpływały negatywnie na reputację ZHP.

Zdecydowanie A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z10com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
To jest trudne zagadnienie, bardzo niełatwe dla mnie do jednoznacznej oceny. Patrzę na protektorat jako na opiekę instytucji Prezydenta nad harcerstwem.

z233

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uczestnictwo umundurowanych wędrowników/czek i instruktorów/ek w manifestacjach społecznych i politycznych, to wyraz łamania przez nich/nie apolityczności harcerstwa. Zatem nie powinno to mieć miejsca.
B:Uczestnictwo umundurowanych wędrowników/czek i instruktorów/ek w manifestacjach społecznych i politycznych, to wyraz aktywnego, świadomego uczestnictwa w życiu społecznym i nie ma w tym nic złego.

Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
z233com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Trudno mi było zdecydować się na jedną z przedstawionych opcji. Uważam, że prywatne wystąpienia w mundurze należy zawsze dobrze rozważyć i skonsultować z przełożonym.

z26 Czy ZHP powinno angażować się w aktualne kwestie społeczne, takie jak poniższe?

problemy uchodźców ✔ Tak

reforma edukacji ✔ Tak

prawa kobiet ✔ Tak

walka z wykluczeniem społecznym grup LGBT+ ✔ Tak

polityka historyczna ✔ Tak

obrona Konstytucji ✔ Tak

obrona tradycyjnego modelu rodziny ✔ Tak

problemy zdrowia psychicznego ✔ Tak

promocja szczepień przeciwko COVID ✔ Tak

z26com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Uważam, że ZHP powinno brać udział w debacie publicznej na wszelkie tematy, na które ma coś do powiedzenia. Należy jednak dobrze się zastanowić gdzie, jak i w jakim kontekście odbywają się te dyskusje, aby nie stały się one politycznym orężem.

z234

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Tworzenie żartów i memów internetowych z wizerunkami instruktorów/ek władz to dla mnie niedopuszczalna forma ekspresji.
B: Nie ma nic złego w tworzeniu i rozpowszechnianiu memów i żartów internetowych, gdyż tak się dzisiaj komunikuje świat Internetu.

Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z234com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Nie mam nic przeciwko memom i żartom. Ale nie zgadzam się, że to jest aktualny sposób komunikacji Internetu. Ludzie zawsze lubili żartować, a w naszej kulturze działało wiele znakomitych kabaretów. Uważam, że warto mieć do siebie dystans i umieć się z siebie zaśmiać. Pisał o tym nawet Stefan Mirowski w jednej z gawęd w "Stylu życia". Ale żarty muszą być mądre, nie mogą być obraźliwe, nie powinny ranić, albo wynikać ze złych intencji.

konfl Czy masz pomysł na rozwiązanie konfliktów, które w ostatnich czasach wyraźnie się nasiliły w ZHP i chciałbyś/abyś się nim podzielić?
Nie mam złotego i cudownego pomysłu, który rozwiąże wszelkie konflikty. Jest to proces, który wymaga otwartości i gotowości po każdej ze stron, a także czasu i mądrości w dyskusji. Dużo będzie zależało od osób, które zostaną wybrane do wszystkich władz, ich podejścia, indywidualnych kompetencji i dobrej woli. Ze swojej strony uważam, że warto zawsze zakładać czystość intencji drugiej strony. Założyć, że to, co mówi i robi wynika z jej zrozumienia dobra sytuacji i starać się dotrzeć do tych motywacji, porównać z innymi i być może znaleźć inne sposoby na osiągnięcie celu. Szukanie wszędzie intryg, drugiego dna i złej woli prowadzi nas na manowce.

ogolnykom Tu możesz podzielić się swoimi opiniami o sprawach, które nie zostały poruszone wcześniej, a które wydają Ci się ważne do udostępnienia innym w związku ze Zjazdem.
Koniec ankiety