Prześwietlenie ↣ 42. Zjazd ZHP

#przeswietlenieZHP


Odpowiedzi kandydata/ki:

Mikołaj Matynia



s0 Dane podane w niniejszym kwestionariuszu nie są anonimowe i zostaną podane do publicznej wiadomości niezwłocznie po ich wypełnieniu celem zapoznania delegatów na 42. Zjazd i pozostałych członków ZHP z Twoimi poglądami w ustrukturyzowanej formie.  Wypełniając ten kwestionariusz, podajesz dane dobrowolnie, masz pełną możliwość edycji i poprawienia danych. Aby poprawić dane, skontaktuj się z administratorem: [email protected]
Nie zgadzam się

s1 Imię i nazwisko:
Mikołaj Matynia

kont Podaj adres strony internetowej z informacjami o Twoim programie, zamierzeniach, lub inny kontakt pod którym można się zwrócić w związku z Twoją kandydaturą.

p2 Napisz kilka słów o swoim wykształceniu.
Jestem studentem 4. roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim, studiowałem prawo na King’s College London.

p3 Wypisz poniżej informacje o swoim doświadczeniu zawodowym, którymi chcesz się podzielić. 
Obecnie pracuję jako asystent prawny w międzynarodowej kancelarii prawnej, w przeszłości uczyłem dzieci języka angielskiego jako lektor, pracowałem jako praktykant w kancelarii radcowskiej czy jako barista, a później team leader w kawiarni.

p4 Wypisz poniżej informacje o swoim doświadczeniu pozazawodowym (organizacje społeczne, wolontariaty, hobby, itp.), którymi chcesz się podzielić. 
Angażuję się w działalność koła naukowego prawa konstytucyjnego UW “Legislator”, wolontariacko udzielam studenckiej pomocy prawnej w klinice prawa UW, w przeszłości byłem wolontariuszem Szlachetnej Paczki. Moje hobby to m.in. muzyka i historia (oba te hobby spotykają się często, a objawia się to np. znajomością na pamięć “Hamiltona”).

P1 Wypisz poniżej pełnione dotąd w ZHP funkcje, którymi chcesz się podzielić.
Najważniejsze dla mnie funkcje, które pełniłem lub pełnię, to przyboczny 75 KDH w Bilczy, członek rady namiestnictwa harcerskiego Hufca Kielce-Miasto i członek komendy Hufca Kielce-Miasto, zarówno ds. pracy z kadrą, jak i programu. Poza tym jestem m.in. członkiem Rady Chorągwi Kieleckiej, zespołu partnerstwa polsko-niemieckiego WZA GK czy, od niedawna, Rady Naczelnej ZHP.

funkcja Na jaką funkcję kandydujesz?
członek Rady Naczelnej ZHP

z50 Jakimi dotychczasowymi osiągnięciami na szczeblu centralnym w ZHP chcesz się podzielić?
Byłem szefem delegacji ZHP na 14. Światowe Skautowe Forum Młodzieży oraz członkiem delegacji na 42. Światową Konferencję Skautową, które to podjęły ważne decyzje wpływające na działalność ZHP i m.in. ich wdrażaniem chciałbym się zająć w nadchodzącej kadencji.

z222

Jakie są najważniejsze obszary, którymi chcesz się zająć, gdy zostaniesz wybrana/wybrany?

Wsparcie programowo-metodyczne i praca z kadrą, w tym ewaluacja i praca nad instrumentami metodycznymi oraz nad narzędziami pracy z kadrą, m.in. nad opracowaniem polityki/strategii angażowania młodych w ZHP. Poza tym szeroko rozumiany obszar społeczny, tzn. przyjmowanie przez RN stanowisk w sprawach społecznie ważnych czy dalsza praca nad tematyką duchowości.

z22

Jakie są według Ciebie najważniejsze problemy ZHP, z którymi Związek będzie się mierzyć w najbliższych 4 latach?

Najważniejszą funkcją w ZHP jest funkcja drużynowej_ego, dlatego też moim zdaniem najważniejszym zadaniem (bo nie chcę mówić o problemach) będzie ciągłe wspieranie ich w ich działalności (o czym władze centralne często zapominają, zajmując się samymi sobą), m.in. poprzez przyjmowanie rozwiązań ułatwiających im pracę w nowej rzeczywistości pandemicznej, w tym np. ciągła praca nad SIMem. Łączy się z tym inne wyzwanie, z którym będzie trzeba się nam mierzyć - odbudowa liczebna ZHP przy jednoczesnym zapewnieniu pracy o jak najwyższej metodycznej jakości i wzmacnianiu pracy HSW. Inna bardzo ważna kwestia to wreszcie postawienie sobie za priorytet braterstwa. Jeżeli cały czas utrzymywać się będzie atmosfera nieufności, kopania pod innymi dołków itp., szczególnie na poziomie centralnym, to prowadzić będzie tylko do dalszej polaryzacji, a w konsekwencji sytuacji jeszcze bardziej napiętej niż obecnie.

z30 ​W każdej organizacji zdarza się tak, że różne jej organy mają odmienne zdania, co do sposobu działania, czy częściowo nakładające się kompetencje. Również w ZHP relacje między władzami przybierają czasem postać sporów, czy wręcz konfliktów. Jak według Ciebie należy postępować w takiej sytuacji? Wybierz najbliższą Ci odpowiedź lub opisz własną. 
 
Konflikty i spory kompetencyjne są naturalnym elementem demokratycznych organizacji, nie trzeba nic robić w tym zakresie.
Spory wynikające z różnej interpretacji przepisów są istotne, ale kluczowe jest budowanie relacji między poszczególnymi osobami. Musimy położyć nacisk na umiejętności interpersonalne członków władz. 
Nie mam wyrobionej opinii w tej kwestii.
z30com

Jaki jest Twój pomysł na poprawienie działania organizacji w tym obszarze?

Trudno wybrać jedną odpowiedź. Jestem jednocześnie zdania, że obecna struktura władz oraz ich kompetencje naturalnie prowadzą do pewnych konfliktów czy sporów, lecz z drugiej strony wiem, że gdyby każdy z instruktorów we władzach naczelnych i na innych poziomach podchodził do wykonywania swoich funkcji przede wszystkim kierując się zasadami braterstwa, wzajemnego szacunku i zakładania dobrej woli, to bylibyśmy teraz w innym miejscu i o innych rzeczach byśmy musieli się wypowiadać w Prześwietleniu ?

z31

Istnieją różne zdania co do charakteru relacji między Radą Naczelną i Główną Kwaterą. Relacje te są wielowymiarowe. Na potrzeby tego pytania prosimy Cię jednak o określenie, który model tych relacji jest Ci bliższy, niezależnie od Twojego rozumienia obowiązujących zapisów statutowych w tej kwestii.

A: Rada Naczelna pełni rolę rady nadzorczej, która może zobowiązywać Główną Kwaterę do pewnych działań czy wręcz nakazywać ich podjęcie. 

B: Rada Naczelna wskazuje kierunki działań, zostawiając ich wykonanie Głównej Kwaterze. 

Zdecydowanie A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z31com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Jestem zwolennikiem struktury skautowej. Uważam, że powinno istnieć wybierane przez zjazd ZHP ciało naczelne (“CN”) składające się wyłącznie z wolontariuszy i podejmujące decyzje kolegialnie, które powinno decydować o najważniejszych sprawach wychowawczych, metodycznych, po prostu harcerskich. Dodatkowo CN powinno wybierać zarząd, który zajmowałby się głównie wykonywaniem decyzji tego ciała, a ponadto sprawami gospodarczymi i majątkowymi. Przede wszystkim jednak należy odpowiedzieć na potrzeby ZHP – a te potrzeby powinny zostać poznane i ustalone za pomocą szerokich konsultacji.

z51

Który z poniższych poglądów jest Ci bliższy?

A: Powinniśmy szerzej czerpać inspiracje z innych organizacji skautowych, możemy się wiele od nich nauczyć.
B: Nasze harcerstwo jest szczególnym rodzajem skautingu i nie powinniśmy się zbytnio inspirować innymi organizacjami skautowymi.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z5com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Skauting to tak naprawdę pula niekończących się inspiracji, zarówno metodycznych czy programowych, jak i instytucjonalnych czy organizacyjnych. Nie korzystać z dorobku i doświadczenia innych organizacji w radzeniu sobie z wyzwaniami, które stoją przed nami, byłoby nierozsądne.

owk Konflikty między różnymi władzami są częścią procesu demokratycznego. Jednak wydarzenia związane z oceną pracy i wygaszeniem mandatu Naczelniczce hm. Annie Nowosad i jej GK przyniosły różnorodną ocenę sytuacji. Jaki jest Twój stosunek do działań i decyzji poniższych władz naczelnych w tej sprawie?

Główna Kwatera ✔ Mam zastrzeżenia do niektórych decyzji, jednak z większością ich się zgadzam

Rada Naczelna ✔ Mam zastrzeżenia do większości podjętych decyzji

Centralna Komisja Rewizyjna ✔ Mam zastrzeżenia do większości podjętych decyzji

owkcom Tutaj możesz skomentować swoją odpowiedź.
O swoich odczuciach co do sytuacji, która miała miejsce w lutym i marcu 2021 r. pisałem już np. w numerze 2/2021 miesięcznika “Czuwaj”. Uważam, że GK hm. Anny Nowosad nie została potraktowana fair. Nie zgadzam się z tym, co zrobiła Rada Naczelna oraz zupełnie nie rozumiem podejścia do tej sytuacji Przewodniczącego ZHP. Jednocześnie jestem zdania, że CKR nie miała prawa do wnioskowania o wygaszenie mandatu naczelniczce (w tej sprawie z resztą zawnioskowałem do NSH o wykładnię Statutu). Nie pozostawia wątpliwości, że naczelniczka została odwołana zgodnie z przepisami statutowymi. Czy jednak to, że coś można oznacza, że się powinno?

owk23 W marcu 2021 r. RN wybrała nową Główną Kwaterę ZHP. Nowa GK przejęła zarządzanie organizacją w trudnym czasie konfliktów między władzami i mierzyła się z wieloma sprawami, rozpoczętymi przez poprzednią. Jaki jest Twój stosunek do działań i decyzji obecnej GK od momentu jej wyboru w marcu 2021 r.?
Oceniam działania jako całkowicie słuszne
Mam zastrzeżenia do niektórych decyzji, jednak z większością ich się zgadzam
Nie zgadzam się całkowicie z podjętymi decyzjami
Nie mam zdania w tej sprawie
owk23com Tutaj możesz skomentować swoją odpowiedź.
Główna Kwatera, wbrew deklaracjom hm. Grzegorza Woźniaka, nie jest techniczna. Wiele podjętych decyzji ingerowało dość mocno w ZHP personalnie, programowo czy organizacyjnie. Z objętym kierunkiem traktowania instruktorów przez nasz zarząd się w ogóle nie zgadzam, tak samo jak z wieloma decyzjami. Na wiele tematów, np. finansowych, ciężko mi wyrobić sobie zdanie, ponieważ mam za mało informacji. Zapraszam do kontaktu ze mną w celu bardziej pogłębionych rozmów.

z6 Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Harcerstwo jest szczególnym ruchem o charakterze propaństwowym, dlatego jego działanie powinno być uregulowane i ułatwione specjalną ustawą.
B: Harcerstwo nie powinno być szczególnie uprzywilejowane na tle innych organizacji pozarządowych, nie potrzeba tworzyć żadnej ustawy o harcerstwie.

Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
z6com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Uważam skauting i harcerstwo za wyjątkowy ruch wychowawczy. Nie jestem jednak pewny czy konieczna jest odrębna, traktująca o nas ustawa. Kwestia do przedyskutowania z kadrą ZHP.

z17

Istnieje wiele koncepcji finansowania organizacji. Wśród podstawowych źródeł przychodów często wymienia się: składki, dotacje, działalność gospodarczą. Jaki Twoim zdaniem powinien być optymalny udział tych źródeł w całkowitym budżecie ZHP? Wpisz w poniższych polach wartości w procentach. Nie chodzi nam o dokładne szacunki, ale o uchwycenie ogólnych kierunków. 

Składki członkowskie i inne wpłaty od członków20%
Dotacje z budżetu państwa20%
Dotacje podmiotów prywatnych20%
Działalność gospodarcza związku20%
Dotacje z UE20%
Inne0%
z17com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź lub zaproponować inne źródła przychodów.
Określiłem wszystkie podane źródła finansowania po równo. Dlaczego? Idąc za słownikiem PWN “optymalny” oznacza “najlepszy z możliwych w jakichś warunkach”, zatem uważam, że optymalny będzie taki udział tych źródeł, jaki będzie dostosowany do warunków, w których w danym momencie znajdzie się ZHP. Oczywiście należy pamiętać o tym, by nie uzależnić się zbytnio od tylko jednego źródła finansowania, szczególnie moim zdaniem dotyczy to dotacji z budżetu państwa. W mojej pracy będę starał się czerpać z wiedzy osób bardziej ode mnie doświadczonych w tym temacie.

z62

Który z poglądów jest Ci bliższy?
A: Harcerstwo powinno być w większym niż obecnie stopniu dotowane przez państwo.
B: Harcerstwo powinno sobie radzić bez korzystania ze środków publicznych. 

Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
z62com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Harcerstwo powinno umieć sobie poradzić bez pomocy finansowej państwa, jednak nie widzę nic złego z korzystania z takiej pomocy, dopóki nie wpływa to na podejmowane przez nas decyzje wychowawcze i światopoglądowe.

Z13 Czy planujesz pobierać wynagrodzenie za pracę na funkcji, na którą kandydujesz?
Tak
Będę decydować później
Nie wiem
z13com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

z14 Czy planujesz ograniczyć swoje bieżące obowiązki zawodowe w przypadku wyboru na funkcję?
Tak
Będę decydować później
Nie wiem
z14com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

z19

Czy Twoim zdaniem wraz ze zmianą Systemu Instrumentów Metodycznych powinien ulec zmianie wiek grup metodycznych?

Tak
Nie mam wyrobionego zdania w tej sprawie
z19com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Kiedyś miałem co do tego tematu inne zdanie, jednak w tym momencie uważam, że nasz System Metodyczny całkiem dobrze odpowiada na potrzeby.

z27

W jaki sposób (pośrednio lub bezpośrednio) zamierzasz wspierać drużyny i zastępy swoją pracą na funkcji, na którą kandydujesz?

Zamierzam odpowiednio skrupulatnie i proludzko pracować nad dokumentami, w tym korzystać z faktu pełnienia przeze mnie funkcji w drużynie oraz komendzie hufca. Bezpośredni kontakt z drużynowymi będzie miał duże przełożenie na pracę w RN. Nie wyobrażam sobie odciąć się od środowiska mojego pochodzenia – to ja jestem dla tych ludzi, nie oni dla mnie. Moje działania będą nakierowane na to, by ukrócić zupełnie nikomu niepotrzebne i do niczego nie prowadzące wojenki na górze i na to by naprawdę skupić się na realnym przełożeniu pracy RN na drużyny.

z192 17-letni drużynowy to: 
  • Zła praktyka, gdyż młodzi ludzie są niedojrzali do pełnienia funkcji.
  • Nic złego, o ile jest to człowiek dojrzały i rozumie, na czym polega ta funkcja.
  • Nic złego pod warunkiem, że współpracuje z dobrym opiekunem.
  • Nie mam wyrobionej opinii w tej sprawie.
z192com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Moja opinia na ten temat jest w ogromnym stopniu ukształtowana przez warunki hufca, z którego pochodzę. Za zupełnie nierealne uważam pomysły zmieniania rzeczywistości poprzez zmianę przepisów, a takie pomysły na ograniczenie pełnienia funkcji drużynowego/drużynowej do osób, które ukończyły 18 lat pojawiają się w dyskursie. Zbyt młodzi drużynowi/drużynowe nie mają często odpowiedniej świadomości wychowawczej, ale są jedyną szansą dla istnienia wielu jednostek. Bardzo bym chciał, by w wolontariat w harcerstwie angażowali się ludzie starsi, którzy już odnaleźli swoje miejsce w życiu, jednak do tego potrzebne są szeroko zakrojone działania, a nie ograniczenia przepisowe.

z7

Jak postrzegasz miejsce i rolę członków w wieku 35+ w harcerstwie? Określ, na ile bliskie Ci są poglądy opisane poniżej. 

Harcerstwo jest ruchem ludzi młodych, starsi powinni jedynie ich wspierać. ✔ Zdecydowanie popieram

Harcerstwo skorzysta na zaangażowaniu członków 35+ na wszystkich polach działalności, w tym bezpośrednio wychowawczych. ✔ Zdecydowanie popieram

Harcerstwo powinno oferować program rozwoju również dla członków 35+. ✔ Raczej popieram

z7com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Zdanie pierwsze to prawie dokładnie Podstawowa Zasada określona w Strategii Angażowania Młodych WOSM. Zgadzam się z nią całkowicie. Jej brzmienie jednak nieznacznie się różni. Trzeba pamiętać, że nie oznacza ona eliminacji z ruchu skautowego osób powyżej pewnego wieku. Chodzi o wzmacnianie sprawczości ludzi młodych, ich wpływu na podejmowane decyzje, obierane kierunki rozwoju. Jak napisałem wyżej, uważam, że świetnym dla ZHP byłby stan, kiedy znaczącą część kadry drużyn stanowią doświadczone, ustatkowane życiowo osoby 35+.

z23 Który z poglądów jest Ci bliższy?
A: Należy utrzymać ograniczenie długości sprawowania funkcji komendanta hufca/chorągwi, aby wymusić zmiany na funkcji i wychowywanie następców.
B: Należy złagodzić lub znieść ograniczenie długości sprawowania funkcji komendanta hufca/chorągwi, aby pomóc hufcom borykającym się z brakami kadrowymi.

Hufiec ✔ Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie

Chorągiew ✔ Zdecydowanie A

z23com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Przede wszystkim uważam, że jeżeli pozwalamy na przedłużenie liczby kadencji, to tylko do trzech. Dla wielu hufców mogłaby być to szansa na dalszą pracę powszechnie popieranej osoby. Dodatkowo uważam, że dobrym pomysłem byłoby podwyższenie progu głosów gwarantujących trzecią kadencję dla takiej osoby do ¾. Jeżeli chodzi o komendantów_ki chorągwi - uważam, że jako organizacja nie powinniśmy kształtować zawodowych harcerzy, lecz osoby, które są w stanie funkcjonować w świecie. Kiedyś z konkretnych powodów zdecydowaliśmy się na kadencyjność. Być może w tym temacie również pomogłoby nam unowocześnienie struktury władz i zbliżenie jej do tej skautowej.

z236

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uważam, że angażowanie profesjonalnych kancelarii prawniczych, czy doradców do konsultacji decyzji zarządczych odnośnie majątku trwałego ZHP (ośrodki, jachty etc.) to dobra praktyka zarządcza i trzeba ją kontynuować.
B: W GK powinni być profesjonaliści w wielu dziedzinach, którzy potrafią sami rozwiązywać problemy związane z zarządzaniem majątkiem i nie powinniśmy dodatkowo wydawać pieniędzy na usługi doradcze.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z236com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Tematyką prawną powinni zajmować się profesjonaliści.

z235

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uważam, że jawność decyzji, dokumentów, dyskusji wśród wszystkich członków ZHP jest kluczowa dla rozwoju organizacji i więcej z niej korzyści niż zagrożeń.
B: Trzeba być ostrożnym/ą w kwestii jawności decyzji, dokumentów i dyskusji, gdyż czasem jawność powoduje więcej kłopotów, niż korzyści.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z235com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której jawność dokumentów dla instruktorów organizacji mogłaby przynieść więcej kłopotów niż korzyści. Władze naczelne nie działają dla siebie, dlatego wszelkie dokumenty, których jawność nie prowadziłaby np. do naruszeń danych osobowych czy zagrożeń inwestycji ZHP lub innych bardzo wrażliwych informacji powinny być jawne dla wszystkich członków ZHP. Transparentność to odpowiedzialność za własne decyzje i działania. Dlatego uważam też, że np. posiedzenia RN powinny być w miarę możliwości transmitowane dla kadry związku. Oczywiście nie można popaść w skrajność, gdy transparentność będzie zabierać członkom władz naczelnych czas na ich merytoryczną pracę.

z237

Który z poglądów na temat konsultacji w obszarze kierunków rozwoju, narzędzi i wartości w organizacji jest Ci bliższy?

A: Jestem zwolennikiem/czką szerokich konsultacji w gronie instruktorów/rek Związku. Uważam, że jako organizacja zbyt mało korzystamy z możliwości wewnętrznych konsultacji.
B: Uważam, że konsultacje w zbyt szerokim gronie nie są efektywne, od szerokich konsultacji ważniejsze jest szybkie i skuteczne działanie we wprowadzaniu zmian stosownie do postanowień statutu.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z237com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Kto wie lepiej czego potrzebuje organizacja niż kadra tej organizacji? Nie można nie korzystać z jej mądrości, a jest ona ogromna. Tak samo popieram otwartą rekrutację do zespołów.

z238

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uważam, że Komendy Chorągwi są kluczowym partnerem dla naczelnych władz Związku i mają mandat do reprezentowania zdania swoich hufców i środowisk wobec władz naczelnych.
B: Sądzę, że Komendy Chorągwi mają wspierać pracę hufców i środowisk lokalnych, ale nie mają szczególnych uprawnień do reprezentowania ich zdania wobec władz naczelnych.

Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
z238com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Zaznaczyłem, że nie mam wyrobionego zdania, ponieważ komendy chorągwi w mojej opinii powinny balansować między jednym a drugim. Mandat do reprezentowania swoich środowisk we władzach naczelnych mają na pewno członkowie RN – wynika to ze sposobu ich wyboru. Często nie znają oni jednak realiów całej chorągwi tak, jak komendy. Komendy chorągwi mają bardzo wiele zadań, władze naczelne powinny czerpać z ich wiedzy, jednak komendy powinny być przede dostępne dla i działać na rzecz tych, którzy ich wybrali do realizacji swoich statutowych obowiązków - kadry hufców. Na pewno nie mogą być one jedynym konsultowanym ciałem, gdy władze naczelne chcą poznać zdanie hufców i środowisk.

z1

Które z poniższych stwierdzeń jest Ci bliższe?

A: Uważam, że harcerstwo powinno być otwarte na wszystkich, także na osoby niewierzące.
B: Uważam, że harcerstwo powinno być otwarte na wszystkich oprócz osób odrzucających istnienie Boga.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z1com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Zupełnie nie wyobrażam sobie zamknięcia naszej organizacji na ateistów.

z2

Który z poniższych poglądów jest Ci bliższy?

A: Trzeba zmienić rotę Przyrzeczenia lub dodać alternatywną, tak aby było możliwe składanie Przyrzeczenia przez osoby niewierzące.
B: Nie należy zmieniać roty Przyrzeczenia.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z2com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Jeżeli decydujemy się, że harcerstwo jest dla wszystkich, to niech będzie to odzwierciedlone w naszych podstawach. Wiele organizacji świetnie radzi sobie wychowawczo z więcej niż dwoma rotami przyrzeczenia.

z10

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Honorowy Protektorat nad harcerstwem jest bardzo ważny i niezależnie od tego, kto pełni funkcję Prezydenta RP, powinniśmy zabiegać o jego kontynuację.
B: Istnieje wiele zastrzeżeń co do działalności obecnego Prezydenta RP w kontekście praworządności i przestrzegania Konstytucji, dlatego martwię się, żeby te działania nie wpływały negatywnie na reputację ZHP.

Zdecydowanie A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z10com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

z233

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uczestnictwo umundurowanych wędrowników/czek i instruktorów/ek w manifestacjach społecznych i politycznych, to wyraz łamania przez nich/nie apolityczności harcerstwa. Zatem nie powinno to mieć miejsca.
B:Uczestnictwo umundurowanych wędrowników/czek i instruktorów/ek w manifestacjach społecznych i politycznych, to wyraz aktywnego, świadomego uczestnictwa w życiu społecznym i nie ma w tym nic złego.

Zdecydowanie A
Raczej A
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z233com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Nie przestaje się być harcerzem, gdy zdejmuje się mundur, dlatego fakt założenia go na takie manifestacje nie ma moim zdaniem zbyt wielkiego znaczenia. Wychowujemy członków naszego ruchu w określonych wartościach, na aktywnych obywateli, dlatego trzeba się liczyć z ich udziałem w życiu społecznym.

z26 Czy ZHP powinno angażować się w aktualne kwestie społeczne, takie jak poniższe?

problemy uchodźców ✔ Tak

reforma edukacji ✔ Tak

prawa kobiet ✔ Tak

walka z wykluczeniem społecznym grup LGBT+ ✔ Tak

polityka historyczna ✔ Nie

obrona Konstytucji ✔ Nie mam zdania w tej kwestii

obrona tradycyjnego modelu rodziny ✔ Nie

problemy zdrowia psychicznego ✔ Tak

promocja szczepień przeciwko COVID ✔ Tak

z26com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Wszystko należy robić z głową i po zastanowieniu się, czy działania w danej kwestii są zgodne z naszymi wartościami.

z234

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Tworzenie żartów i memów internetowych z wizerunkami instruktorów/ek władz to dla mnie niedopuszczalna forma ekspresji.
B: Nie ma nic złego w tworzeniu i rozpowszechnianiu memów i żartów internetowych, gdyż tak się dzisiaj komunikuje świat Internetu.

Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z234com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Dopóki takie żarty i memy nie obrażają ich obiektów, to nie widzę w tym nic złego. Inną kwestią jest brak dystansu do siebie niektórych instruktorów. Tematyka żartów w społeczności oddaje jej nastawienie do wielu tematów. O mnie memy robić jak najbardziej można.

konfl Czy masz pomysł na rozwiązanie konfliktów, które w ostatnich czasach wyraźnie się nasiliły w ZHP i chciałbyś/abyś się nim podzielić?
Ja mogę mieć pomysł, ale jeżeli nie będzie woli we wszystkich osobach, by tworzyć coś razem dla dobra naszych wychowanków, to ten pomysł nic nie będzie znaczył. Rozwiązanie jest proste – dążenie w swoich działaniach do dobra ZHP i jego członków nie zapominając o braterstwie, szacunku do siebie nawzajem, zakładania dobrych intencji, grze fair, przestrzeganiu naszych wewnętrznych regulacji, Uważam, że gdy te zasady sobie wszyscy weźmiemy do serca, to na pewno będzie lepiej.

ogolnykom Tu możesz podzielić się swoimi opiniami o sprawach, które nie zostały poruszone wcześniej, a które wydają Ci się ważne do udostępnienia innym w związku ze Zjazdem.
Bardzo ważnym jest, byśmy pracowali myśląc o przyszłości, a nie rozpamiętując przeszłość. Byśmy pracowali dla łączenia, a nie tworzenia podziałów. Byśmy wreszcie przestali się nawzajem zwalczać. Postępujmy wreszcie zgodnie z Prawem Harcerskim, o którym tak często mówimy. Mam nadzieję, że dzięki mojemu świeżemu spojrzeniu na wiele spraw, ale i otwartości na poglądy inne od moich, a także gotowości do ścisłej pracy z moją chorągwią i jej władzami, będę dobrze sprawował funkcję członka Rady Naczelnej ZHP. Jestem wielkim zwolennikiem pracy nad dialogiem międzypokoleniowym i angażowania osób młodych w procesy decyzyjne. Jest to moim zdaniem, obok opracowania nowoczesnej struktury władz organizacji, jedna z kluczowych kwestii w nadchodzących latach.
Koniec ankiety