Prześwietlenie ↣ 42. Zjazd ZHP

#przeswietlenieZHP


Odpowiedzi kandydata/ki:

Krzysztof Pater



s0 Dane podane w niniejszym kwestionariuszu nie są anonimowe i zostaną podane do publicznej wiadomości niezwłocznie po ich wypełnieniu celem zapoznania delegatów na 42. Zjazd i pozostałych członków ZHP z Twoimi poglądami w ustrukturyzowanej formie.  Wypełniając ten kwestionariusz, podajesz dane dobrowolnie, masz pełną możliwość edycji i poprawienia danych. Aby poprawić dane, skontaktuj się z administratorem: [email protected]
Nie zgadzam się

s1 Imię i nazwisko:
Krzysztof Pater

kont Podaj adres strony internetowej z informacjami o Twoim programie, zamierzeniach, lub inny kontakt pod którym można się zwrócić w związku z Twoją kandydaturą.
www.poprosturazem.info

p2 Napisz kilka słów o swoim wykształceniu.
Jestem absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa) w Warszawie.

p3 Wypisz poniżej informacje o swoim doświadczeniu zawodowym, którymi chcesz się podzielić. 
W przeszłości zawodowo byłem wieloletnim urzędnikiem państwowym – rozpocząłem pracę w Ministerstwie Handlu Zagranicznego, potem kolejno w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, Przekształceń Własnościowych, Skarbu Państwa, Pracy i Polityki Społecznej. W ostatnich latach pracy jako urzędnik państwowy współtworzyłem reformę systemu emerytalnego z 1999 roku, jestem twórcą koncepcji kapitałowych elementów tego systemu (Otwartych Funduszy Emerytalnych, Pracowniczych Programów Emerytalnych, Indywidualnych Kont Emerytalnych). Byłem też członkiem rad nadzorczych wielu spółek akcyjnych – w tym Przewodniczącym RN TONSIL S.A. (jedna z pięciu pierwszych firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie) i Sekretarzem RN Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych SA. Przez kilka lat wykładałem w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości, a także współpracowałem z Instytutem Pracy i Polityki Społecznej przy realizacji projektów badawczych. W latach 2001-2004 pełniłem funkcje rządowe – kolejno Podsekretarza Stanu, Sekretarza Stanu, a potem Ministra Polityki Społecznej. Moja obecna aktywność obejmuje wykonywanie, od 2006 r., obowiązków członka Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (obecnie jest to 4. kadencja); jestem jak dotąd jedynym Polakiem, który pełnił w EKES funkcję Przewodniczącego Sekcji. Od 2006 r. jestem też stałym doradcą komisji sejmowych (V kadencja – Komisja Polityki Społecznej, VI i VII kadencja – Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, VIII i obecna IX kadencja – Komisja do Spraw Petycji).

p4 Wypisz poniżej informacje o swoim doświadczeniu pozazawodowym (organizacje społeczne, wolontariaty, hobby, itp.), którymi chcesz się podzielić. 
W okresach wolnych od obowiązków zawodowych lubię realizować swoje podróżnicze marzenia z młodości. Od lat włączam się także w życie najbliższego otoczenia, pełniąc funkcję Przewodniczącego Rady Osiedla.

P1 Wypisz poniżej pełnione dotąd w ZHP funkcje, którymi chcesz się podzielić.
Drużynowy (ok. 7 lat), z-ca komendanta hufca (ok. 7 lat), wiceprzewodniczący Rady Chorągwi Stołecznej ZHP (2 kadencje w bardzo różnych okresach), członek Prezydium Rady Naczelnej ZHP w najtrudniejszym dla ZHP okresie w III Rzeczypospolitej (1989-1990); Wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Rewizyjnej ZHP przez dwie kadencje (1991-1997); Wiceprzewodniczący ZHP (1997-2001); członek (2001-2005) i Przewodniczący (2017-2021) Naczelnego Sądu Harcerskiego ZHP.

funkcja Na jaką funkcję kandydujesz?
Przewodniczący ZHP

z50 Jakimi dotychczasowymi osiągnięciami na szczeblu centralnym w ZHP chcesz się podzielić?
Byłem członkiem władz naczelnych ZHP w latach 1989-2005 oraz ponownie od 2017 r. W tym czasie uczestniczyłem w organach kierujących pracą trzech spośród czterech władz naczelnych jako członek Prezydium Rady Naczelnej ZHP (1989-1990), Wiceprzewodniczący CKR ZHP (1991-1997), Wiceprzewodniczący ZHP (1997-2001), Przewodniczący NSH ZHP (2017-2021). Po raz pierwszy, jako delegat, wziąłem udział w XXVI Zjeździe ZHP w 1989 r. i od tego czasu kadra mojego hufca powierzała mi mandat delegata na wszystkie kolejne Zjazdy ZHP. Przewodniczyłem obradom pięciu Zjazdów ZHP. Dwukrotnie przewodniczyłem Komisji Statutowej Zjazdu ZHP. Pełniąc te funkcje, zdobyłem ogromne doświadczenie i praktycznie potwierdziłem zdolność do pełnienia funkcji we władzach naczelnych ZHP. Efekty, jakie przyniosło pełnienie każdej z tych funkcji, uważam za moje konkretne osiągnięcie na szczeblu centralnym.

z222

Jakie są najważniejsze obszary, którymi chcesz się zająć, gdy zostaniesz wybrana/wybrany?

Jako Przewodniczący ZHP zamierzam ściśle wykonywać wszystkie wskazane w Statucie ZHP zadania.

z22

Jakie są według Ciebie najważniejsze problemy ZHP, z którymi Związek będzie się mierzyć w najbliższych 4 latach?

Tak jak napisałem, prezentując moją wizję - narastające w ostatnich latach na różnych szczeblach Związku zjawiska typowe dla świata korporacji z rywalizującymi grupami interesów, rosnącym udziałem sformalizowanych funkcji kontrolnych, coraz większą biurokracją, szczególnie w relacjach pomiędzy władzami. Do tego indywidualne zachowania niektórych instruktorów wzorowane na wątpliwych moralnie wzorcach ze świata polityki, kopiowanie stylu prowadzenia dyskusji z sieci ukierunkowanego na osobiste ataki zamiast merytorycznej dyskusji kierują ZHP na ścieżkę coraz bardziej odchodzącą od harcerskich zasad i tradycji. Dla mnie fundamentem harcerstwa jest zasada braterstwa – bez tej zasady w czystej postaci nie będzie prawdziwie harcerskiego Związku Harcerstwa Polskiego – dlatego szczególne znaczenie dla całej kadry Związku musi mieć, w najbliższych latach, 4. pkt. Prawa Harcerskiego: „Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza”. Aby te braterskie postawy były naprawdę szczere, należy także uwzględnić 2. pkt. Prawa Harcerskiego: „Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy”. Ważnym horyzontalnym zadaniem będzie też wdrażanie nowego Systemu Instrumentów metodycznych, przygotowania do Jamboree w 2027 r. oraz podjęcie próby uchwalenia uporządkowanego i spójnego Statutu ZHP.

z30 ​W każdej organizacji zdarza się tak, że różne jej organy mają odmienne zdania, co do sposobu działania, czy częściowo nakładające się kompetencje. Również w ZHP relacje między władzami przybierają czasem postać sporów, czy wręcz konfliktów. Jak według Ciebie należy postępować w takiej sytuacji? Wybierz najbliższą Ci odpowiedź lub opisz własną. 
 
Konflikty i spory kompetencyjne są naturalnym elementem demokratycznych organizacji, nie trzeba nic robić w tym zakresie.
Warto popracować nad takimi zmianami w przepisach wewnętrznych i Statucie, żeby zminimalizować ryzyko sporów między władzami.
Nie mam wyrobionej opinii w tej kwestii.
z30com

Jaki jest Twój pomysł na poprawienie działania organizacji w tym obszarze?

Priorytetem powinien być dialog, a nie wymiana pism, sporządzanie raportów, sprawozdań, odpowiedzi na pytania. Powinna być stosowana praktyczna realizacja zasady braterstwa w kontaktach i działaniach członków władz (4. pkt. Prawa Harcerskiego: „Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza”). Konieczne jest przestrzeganie zasady, „Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy”. Prawo ZHP to przede wszystkim Statut – tego prawa nie można „naginać pod bieżące potrzeby” czy „twórczo interpretować”.

z31

Istnieją różne zdania co do charakteru relacji między Radą Naczelną i Główną Kwaterą. Relacje te są wielowymiarowe. Na potrzeby tego pytania prosimy Cię jednak o określenie, który model tych relacji jest Ci bliższy, niezależnie od Twojego rozumienia obowiązujących zapisów statutowych w tej kwestii.

A: Rada Naczelna pełni rolę rady nadzorczej, która może zobowiązywać Główną Kwaterę do pewnych działań czy wręcz nakazywać ich podjęcie. 

B: Rada Naczelna wskazuje kierunki działań, zostawiając ich wykonanie Głównej Kwaterze. 

Zdecydowanie A
Raczej A
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z31com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Zadania Rady Naczelnej są określone w Statucie ZHP. GK ZHP jest Zarządem ZHP, którego zadania także określa Statut ZHP. To Statut wyznacza granicę w kompetencjach pomiędzy tymi władzami. Żadna z nich nie jest ani ważniejsza, ani mniej ważna od tej drugiej. Obie, robiąc swoje, mogą razem działać dla dobra Związku.

z51

Który z poniższych poglądów jest Ci bliższy?

A: Powinniśmy szerzej czerpać inspiracje z innych organizacji skautowych, możemy się wiele od nich nauczyć.
B: Nasze harcerstwo jest szczególnym rodzajem skautingu i nie powinniśmy się zbytnio inspirować innymi organizacjami skautowymi.

Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
z5com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Zarówno skauting, jak i tradycja ZHP mogą stanowić źródło inspiracji w naszych działaniach. Najważniejsze, aby te doświadczenia twórczo adaptować do zmieniających się uwarunkowań, w których żyją kolejne pokolenia naszych członków.

owk Konflikty między różnymi władzami są częścią procesu demokratycznego. Jednak wydarzenia związane z oceną pracy i wygaszeniem mandatu Naczelniczce hm. Annie Nowosad i jej GK przyniosły różnorodną ocenę sytuacji. Jaki jest Twój stosunek do działań i decyzji poniższych władz naczelnych w tej sprawie?

Główna Kwatera ✔ Mam zastrzeżenia do niektórych decyzji, jednak z większością ich się zgadzam

Rada Naczelna ✔ Nie zgadzam się całkowicie z podjętymi decyzjami

Centralna Komisja Rewizyjna ✔ Mam zastrzeżenia do większości podjętych decyzji

owkcom Tutaj możesz skomentować swoją odpowiedź.
Nie zgadzam się z pierwszym zdaniem zawartym w pytaniu - spory, różnice zdań są naturalne dla procesu demokratycznego ale konflikty już nie. Takich zjawisk z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach nie widziałem nigdy od czasu, gdy w 1989r. po raz pierwszy zostałem członkiem władz naczelnych ZHP (chociaż bywały też napięcia wykraczające poza granice harcerskich standardów. W odpowiedziach na pytania odniosłem się do działań tych władz od początku kadencji, w zakresie w jakim miały wpływ na wydarzenia z pierwszego kwartału 2021r

owk23 W marcu 2021 r. RN wybrała nową Główną Kwaterę ZHP. Nowa GK przejęła zarządzanie organizacją w trudnym czasie konfliktów między władzami i mierzyła się z wieloma sprawami, rozpoczętymi przez poprzednią. Jaki jest Twój stosunek do działań i decyzji obecnej GK od momentu jej wyboru w marcu 2021 r.?
Oceniam działania jako całkowicie słuszne
Mam zastrzeżenia do niektórych decyzji, jednak z większością ich się zgadzam
Nie zgadzam się całkowicie z podjętymi decyzjami
Nie mam zdania w tej sprawie
owk23com Tutaj możesz skomentować swoją odpowiedź.
Może nie do większość, bo zwykle jest wiele decyzji GK które mają charakter rutynowych działań i ich nie można tak po prostu liczyć, ale do wielu.

z6 Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Harcerstwo jest szczególnym ruchem o charakterze propaństwowym, dlatego jego działanie powinno być uregulowane i ułatwione specjalną ustawą.
B: Harcerstwo nie powinno być szczególnie uprzywilejowane na tle innych organizacji pozarządowych, nie potrzeba tworzyć żadnej ustawy o harcerstwie.

Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
z6com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Nie można problemu sprowadzać jedynie do ustawy. Kiedyś byłem zwolennikiem ustawy, napisałem nawet projekt, który ujrzał światło dzienne. Doświadczenia z ROHiS, w tym pozytywne doświadczenia ze współpracy pomiędzy organizacjami pokazują, że taki sam efekt jak ustawą można uzyskać na bazie programu rządowego. W grudniu 2021 r. działałem na rzecz szczególnego rozwiązania dla organizacji harcerskich, wyłączającego te organizacje z planowanej w nowelizacji ustawy procedury uzyskiwania zgody kuratorium na działalność w szkole – co jasno wskazuje, że nie jestem zwolennikiem „wrzucania organizacji harcerskich do jednego worka” z tysiącami bardzo różnych organizacji tylko dlatego, że też są stowarzyszeniami. Ochotnicze Straże Pożarne też są stowarzyszeniem, też w systemie „podwójnej osobowości prawnej” i też są traktowane w sposób szczególny.

z17

Istnieje wiele koncepcji finansowania organizacji. Wśród podstawowych źródeł przychodów często wymienia się: składki, dotacje, działalność gospodarczą. Jaki Twoim zdaniem powinien być optymalny udział tych źródeł w całkowitym budżecie ZHP? Wpisz w poniższych polach wartości w procentach. Nie chodzi nam o dokładne szacunki, ale o uchwycenie ogólnych kierunków. 

Składki członkowskie i inne wpłaty od członków20%
Dotacje z budżetu państwa20%
Dotacje podmiotów prywatnych20%
Działalność gospodarcza związku20%
Dotacje z UE0%
Inne20%
z17com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź lub zaproponować inne źródła przychodów.
Wyraz „dotacje” jest mylący – w istocie mówmy raczej o realizacji zadań publicznych w ramach projektów. Powyższe szacunki w istocie wskazują na jak największą dywersyfikację. Pomijam projekty UE, bo ich dostępność po 2027 r. będzie malała. Te „Inne” to projekty na poziomie lokalnym finansowane przez samorządy oraz projekty, które mogą być finansowane ze źródeł zagranicznych, w tym UE.

z62

Który z poglądów jest Ci bliższy?
A: Harcerstwo powinno być w większym niż obecnie stopniu dotowane przez państwo.
B: Harcerstwo powinno sobie radzić bez korzystania ze środków publicznych. 

Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
z62com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Jeśli Państwo chce liczyć na harcerstwo to w interesie Państwa leży zapewnienie minimalnego poziomu operatywności – a to wymaga wsparcia finansowego na działalność statutową. Ale minimalnego – podstawowego. Pozostałe finansowanie powinno się odbywać na zasadzie projektów (zlecanych usług publicznych).

Z13 Czy planujesz pobierać wynagrodzenie za pracę na funkcji, na którą kandydujesz?
Tak
Będę decydować później
Nie wiem
z13com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

z14 Czy planujesz ograniczyć swoje bieżące obowiązki zawodowe w przypadku wyboru na funkcję?
Tak
Będę decydować później
Nie wiem
z14com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

z19

Czy Twoim zdaniem wraz ze zmianą Systemu Instrumentów Metodycznych powinien ulec zmianie wiek grup metodycznych?

Tak
Nie
z19com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Jako Przewodniczący ZHP chcę organizować pracę RN w sposób, który pozwoli dochodzić do rozstrzygnięć merytorycznych po dyskusjach i analizach. Dlatego nie chcę i nie zamierzam podczas pełnienia funkcji otwierać dyskusji nad sprawami programowymi czy metodycznymi od prezentacji mojego zdania. I to jest powód, dla którego wybrałem opcję "nie mam zdania".

z27

W jaki sposób (pośrednio lub bezpośrednio) zamierzasz wspierać drużyny i zastępy swoją pracą na funkcji, na którą kandydujesz?

Najlepszym możliwym sposobem jest wykonywanie zadań Przewodniczącego ZHP w sposób solidny, uporządkowany – w tym szczególnie poprzez organizację w taki sposób pracy RN.

z192 17-letni drużynowy to: 
  • Zła praktyka, gdyż młodzi ludzie są niedojrzali do pełnienia funkcji.
  • Nic złego, o ile jest to człowiek dojrzały i rozumie, na czym polega ta funkcja.
  • Duży problem naszej organizacji, który należy rozwiązać.
  • Szansa na istnienie niektórych środowisk mających kłopoty kadrowe.
  • Nic złego pod warunkiem, że współpracuje z dobrym opiekunem.
z192com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Jako Przewodniczący ZHP chcę organizować pracę RN w sposób, który pozwoli dochodzić do rozstrzygnięć merytorycznych po dyskusjach i analizach. Dlatego nie chcę i nie zamierzam podczas pełnienia funkcji otwierać dyskusji nad sprawami programowymi czy metodycznymi od prezentacji mojego zdania. I to jest powód, dla którego wybrałem opcję "nie mam zdania".

z7

Jak postrzegasz miejsce i rolę członków w wieku 35+ w harcerstwie? Określ, na ile bliskie Ci są poglądy opisane poniżej. 

Harcerstwo jest ruchem ludzi młodych, starsi powinni jedynie ich wspierać. ✔ Zdecydowanie popieram

Harcerstwo skorzysta na zaangażowaniu członków 35+ na wszystkich polach działalności, w tym bezpośrednio wychowawczych. ✔ Zdecydowanie popieram

Harcerstwo powinno oferować program rozwoju również dla członków 35+. ✔ Raczej odrzucam

z7com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

z23 Który z poglądów jest Ci bliższy?
A: Należy utrzymać ograniczenie długości sprawowania funkcji komendanta hufca/chorągwi, aby wymusić zmiany na funkcji i wychowywanie następców.
B: Należy złagodzić lub znieść ograniczenie długości sprawowania funkcji komendanta hufca/chorągwi, aby pomóc hufcom borykającym się z brakami kadrowymi.

Hufiec ✔ Zdecydowanie B

Chorągiew ✔ Raczej B

z23com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Nigdy nie byłem zwolennikiem limitów, szczególnie na poziomie hufca. Można rozważać zniesienie limitów połączone z wymogiem uzyskania większej ilości głosów w wyborach niż przekroczenie połowy ważnie oddanych głosów.

z236

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uważam, że angażowanie profesjonalnych kancelarii prawniczych, czy doradców do konsultacji decyzji zarządczych odnośnie majątku trwałego ZHP (ośrodki, jachty etc.) to dobra praktyka zarządcza i trzeba ją kontynuować.
B: W GK powinni być profesjonaliści w wielu dziedzinach, którzy potrafią sami rozwiązywać problemy związane z zarządzaniem majątkiem i nie powinniśmy dodatkowo wydawać pieniędzy na usługi doradcze.

Zdecydowanie A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z236com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Trzeba też brać pod uwagę, że zarówno w gronie członków ZHP, jak i sprawdzonych przyjaciół mamy osoby, które mogą być bardzo pomocne – często mają większe doświadczenie. Wiele decyzji związanych z majątkiem wymaga nie tylko prawniczego, ale i ekonomicznego podejścia a tego nie zapewni żadna kancelaria prawna.

z235

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uważam, że jawność decyzji, dokumentów, dyskusji wśród wszystkich członków ZHP jest kluczowa dla rozwoju organizacji i więcej z niej korzyści niż zagrożeń.
B: Trzeba być ostrożnym/ą w kwestii jawności decyzji, dokumentów i dyskusji, gdyż czasem jawność powoduje więcej kłopotów, niż korzyści.

Zdecydowanie A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z235com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Jestem zdecydowanym zwolennikiem konsultacji, jawności dyskusji, prawa dostępu do projektów a także uchwał i decyzji natychmiast po ich wydaniu lub podjęciu. Jestem także zwolennikiem zachowania umiaru i rozsądku – po to są wybierane władze złożone z osób kompetentnych, aby analizowały wiele dokumentów i przedstawiały wnioski. Nie możemy dojść do absurdu, w którym członkowie władz, zamiast najlepiej jak tylko można wykonywać swoje zadania, zajmowali się procesem upubliczniania różnych dokumentów, w tym analizą czy przepisy państwowe pozwalają na udostępnienie każdego z nich, a jeśli tak, to komu i w jakiej formie.

z237

Który z poglądów na temat konsultacji w obszarze kierunków rozwoju, narzędzi i wartości w organizacji jest Ci bliższy?

A: Jestem zwolennikiem/czką szerokich konsultacji w gronie instruktorów/rek Związku. Uważam, że jako organizacja zbyt mało korzystamy z możliwości wewnętrznych konsultacji.
B: Uważam, że konsultacje w zbyt szerokim gronie nie są efektywne, od szerokich konsultacji ważniejsze jest szybkie i skuteczne działanie we wprowadzaniu zmian stosownie do postanowień statutu.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z237com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Szczegóły na www.poprosturazem.info

z238

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uważam, że Komendy Chorągwi są kluczowym partnerem dla naczelnych władz Związku i mają mandat do reprezentowania zdania swoich hufców i środowisk wobec władz naczelnych.
B: Sądzę, że Komendy Chorągwi mają wspierać pracę hufców i środowisk lokalnych, ale nie mają szczególnych uprawnień do reprezentowania ich zdania wobec władz naczelnych.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z238com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

z1

Które z poniższych stwierdzeń jest Ci bliższe?

A: Uważam, że harcerstwo powinno być otwarte na wszystkich, także na osoby niewierzące.
B: Uważam, że harcerstwo powinno być otwarte na wszystkich oprócz osób odrzucających istnienie Boga.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z1com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

z2

Który z poniższych poglądów jest Ci bliższy?

A: Trzeba zmienić rotę Przyrzeczenia lub dodać alternatywną, tak aby było możliwe składanie Przyrzeczenia przez osoby niewierzące.
B: Nie należy zmieniać roty Przyrzeczenia.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z2com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Mój pogląd na tę sprawę wyraziłem publicznie podczas XXIX Zjazdu ZHP w 1995r. w Poznaniu i jest niezmienny. Ale uważam że wprowadzenia tego rozwiązania do Statutu ZHP powinno być owocem dyskusji, szerokiego zrozumienia i dość powszechnej akceptacji - tak aby nie było zarzewiem kolejnych podziałów wewnętrznych. Od 1995r. świat i Ruch Skautowy się zmienił i nie bylibyśmy pierwszą organizacją mającą więcej niż jedną rotę Przyrzeczenia.

z10

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Honorowy Protektorat nad harcerstwem jest bardzo ważny i niezależnie od tego, kto pełni funkcję Prezydenta RP, powinniśmy zabiegać o jego kontynuację.
B: Istnieje wiele zastrzeżeń co do działalności obecnego Prezydenta RP w kontekście praworządności i przestrzegania Konstytucji, dlatego martwię się, żeby te działania nie wpływały negatywnie na reputację ZHP.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z10com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

z233

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uczestnictwo umundurowanych wędrowników/czek i instruktorów/ek w manifestacjach społecznych i politycznych, to wyraz łamania przez nich/nie apolityczności harcerstwa. Zatem nie powinno to mieć miejsca.
B:Uczestnictwo umundurowanych wędrowników/czek i instruktorów/ek w manifestacjach społecznych i politycznych, to wyraz aktywnego, świadomego uczestnictwa w życiu społecznym i nie ma w tym nic złego.

Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
z233com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Obie odpowiedzi nie są dobre, dlatego zaznaczyłem brak zdania - mimo że takie zdanie na problem mam. Jestem przeciwnikiem zewnętrznej aktywności członków ZHP w mundurach, gdy nie odbywa się to w ramach działalności ZHP i w statutowych ramach.

z26 Czy ZHP powinno angażować się w aktualne kwestie społeczne, takie jak poniższe?

problemy uchodźców ✔ Nie mam zdania w tej kwestii

reforma edukacji ✔ Nie mam zdania w tej kwestii

prawa kobiet ✔ Nie mam zdania w tej kwestii

walka z wykluczeniem społecznym grup LGBT+ ✔ Nie mam zdania w tej kwestii

polityka historyczna ✔ Nie mam zdania w tej kwestii

obrona Konstytucji ✔ Nie mam zdania w tej kwestii

obrona tradycyjnego modelu rodziny ✔ Nie mam zdania w tej kwestii

problemy zdrowia psychicznego ✔ Nie mam zdania w tej kwestii

promocja szczepień przeciwko COVID ✔ Nie mam zdania w tej kwestii

z26com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Zaznaczyłem brak zdania bo chciałem raczej przedstawić ogólny komentarz niż koncentrować się na poszczególnych obszarach. Tak, ale z rozsądkiem. Żyjemy w warunkach, w których nawet najbardziej społeczna kwestia może w debacie publicznej przybrać formę sporu politycznego i nasz udział w takiej debacie może być odebrany / przedstawiany jako zaangażowanie polityczne a konsekwencji przynieść duże problemy dla bieżącego działania ZHP.

z234

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Tworzenie żartów i memów internetowych z wizerunkami instruktorów/ek władz to dla mnie niedopuszczalna forma ekspresji.
B: Nie ma nic złego w tworzeniu i rozpowszechnianiu memów i żartów internetowych, gdyż tak się dzisiaj komunikuje świat Internetu.

Zdecydowanie A
Raczej A
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z234com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Memy i żarty mogą być też mało śmieszne, a nawet obraźliwe – pozostaje kwestią wyczucia; jeśli jednak ich celem jest atak na kogoś lub po prostu obrażają osobę, której wizerunek został użyty, to trzeba uznać, że granica harcerskich standardów została przekroczona.

konfl Czy masz pomysł na rozwiązanie konfliktów, które w ostatnich czasach wyraźnie się nasiliły w ZHP i chciałbyś/abyś się nim podzielić?
Tak mam – przedstawiłem to szczegółowo opisując moją wizję funkcji Przewodniczącego ZHP na stronie www.poprosturazem.info

ogolnykom Tu możesz podzielić się swoimi opiniami o sprawach, które nie zostały poruszone wcześniej, a które wydają Ci się ważne do udostępnienia innym w związku ze Zjazdem.
Wszystkich czytelników ankiety zachęcam do regularnych odwiedzin strony https://poprosturazem.info/ oraz https://www.facebook.com/poprosturazem2021/ Tam pojawiają się bieżące komentarze, informacje a także odpowiedzi na pytania, które w szczegółowy sposób prezentują moją wizję sprawowania funkcji Przewodniczącego ZHP
Koniec ankiety