Odpowiedzi kandydata/ki:
Martyna Kowacka
✔ Zgadzam się podzielić swoimi poglądami na temat harcerstwa i mojej osoby z szeroką publicznością
Nie zgadzam się
https://wspolnymszlakiem.info/
Jestem magistrem dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pierwszy stopień studiów ukończyłam studiując wzornictwo.
Dużą część mojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego stanowi praca w Głównej Kwaterze ZHP - pracowałam tam od marca 2017 roku do lipca 2021 roku. Początkowo jako rzeczniczka prasowa ZHP następnie również jako kierowniczka Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP. Pracowałam również w Urzędzie Miasta, w którym koordynowałam międzynarodowy projekt. Obecnie pracuję w fundacji, która organizuje praktyczną, ogólnopolską Olimpiadę Zwolnieni z Teorii, w ramach której uczniowie sami organizują projekty społeczne.
W czasie chodzenia do liceum byłam członkinią Młodzieżowej Rady Miasta - było to bardzo ciekawe doświadczenie pokazujące, jak może wyglądać partycypacja młodych w procesy decyzyjne w mieście.
Moim hobby zdecydowanie jest podróżowanie i odkrywanie nowych, pięknych miejsc. Bardzo lubię też w wolnym czasie pojechać nad polskie morze.
Jestem harcmistrzynią z Hufca ZHP Ziemi Rybnickiej w Chorągwi Śląskiej ZHP. Pełniłam funkcje na każdym poziomie naszej organizacji: byłam przyboczną w drużynie wielopoziomowej, dwukrotnie drużynową gromady zuchowej, członkinią zespołów na poziomie hufca, komendantką hufca (który posiada 2 bazy i w którym działały 3 drużyny specjalnościowe), członkinią zespołów na poziomie chorągwi (w Chorągwi Krakowskiej ZHP), członkinią i szefową stałych i projektowych zespołów Głównej Kwatery ZHP. W latach 2017-2021 byłam rzeczniczką prasową ZHP, a w latach 2018-2021 kierowniczką Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP. Wielokrotnie prowadziłam kursy i szkolenia – zarówno kursy przewodnikowskie i podharcmistrzowskie, jak i specjalistyczne szkolenia z zakresu komunikacji i promocji.
Angażuję się również we współpracę zagraniczną. Byłam członkinią Zespołu Projektu „Jamboree 2023”, szefową jednego z departamentów podczas przygotowań Europejskiego Jamboree Skautowego 2020, koordynowałam przygotowania kandydatury ZHP do organizacji 26. Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku, które decyzją Światowej Konferencji WOSM odbędzie się w Polsce. Byłam członkinią delegacji ZHP na Światową Konferencję WOSM oraz Światową Konferencję WAGGGS w 2021 roku. Obecnie jestem komendantką ponad 500-osobowej reprezentacji Polski na 25. Światowe Jamboree Skautowe, które odbędzie się w Korei w 2023 roku.
Myślę, że moim największym osiągnięciem związanym z pracą na szczeblu centralnym jest już były Wydział Komunikacji i Promocji GK ZHP. Tworzyliśmy zgrany zespół grający do jednej bramki, zespół, który mógł na siebie zawsze liczyć. W ostatnich latach poukładaliśmy jeszcze lepiej ten obszar pracy dzięki czemu działania promocyjne ZHP były stawiane jako wzór wśród organizacji harcerskich w Polsce i za granicą.
Drugim osiągnięciem jest wybór ZHP na organizatora 26. Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku (miałam okazję koordynować przygotowania).
Najważniejsze obszary, choć nie jedyne, którymi chcę się zająć gdy zostanę wybrana to tak naprawdę 5 głównych filarów naszego programu:
1. Wsparcie w wyjściu z kryzysu pandemicznego.
2. Poprawienie współpracy na poziomie władz naczelnych oraz pomiędzy Główną Kwaterą a komendantkami/komendantami oraz komendami chorągwi.
3. Uporządkowanie spraw finansowych i gospodarczych.
4. Poprawienie wizerunku zewnętrznego ZHP.
5. Patrzenie w przyszłość – organizacji 26. Światowego Jamboree Skautowego.
1. Wyjście z kryzysu pandemicznego.
2. Poprawienie współpracy na poziomie władz naczelnych, pomiędzy GK a komendantkami/komendantami oraz komendami chorągwi.
3. Uporządkowanie spraw finansowych i gospodarczych.
4. Poprawa wizerunku zewnętrznego ZHP.
Czyli rzeczy, które poruszyliśmy w naszym programie. :)
Konflikty i spory kompetencyjne są naturalnym elementem demokratycznych organizacji, nie trzeba nic robić w tym zakresie.
✔ Warto popracować nad takimi zmianami w przepisach wewnętrznych i Statucie, żeby zminimalizować ryzyko sporów między władzami.
Spory wynikające z różnej interpretacji przepisów są istotne, ale kluczowe jest budowanie relacji między poszczególnymi osobami. Musimy położyć nacisk na umiejętności interpersonalne członków władz.
Nie mam wyrobionej opinii w tej kwestii.
Moim zdaniem niezwykle ważna jest konstruktywna współpraca, która prowadzi do realizacji wspólnych celów, gdzie każda z władz zajmuje się obszarem, który należy do jej kompetencji, to moim i mojego zespołu zdaniem pierwszy krok do poprawy relacji na poziomie centralnym. Chcielibyśmy wrócić do praktyki, która działała za czasów, gdy to hm. Stefan Mirowski był Przewodniczącym ZHP: konwentu władz naczelnych. Miałoby to być spotkanie prezydium Rady Naczelnej, prezydium Centralnej Komisji Rewizyjnej, prezydium Naczelnego Sądu Harcerskiego oraz Naczelniczki ZHP wraz z zastępcami, podczas którego byłaby możliwość omawiania problemów, konsultacji działań, uzgadniania zasad współdziałania i tworzenia płaszczyzny współpracy i współodpowiedzialności za organizację. Chcielibyśmy, aby konwent odbywał się pod przewodnictwem przewodniczącego ZHP, który stoi na straży jedności organizacji.
Zdecydowanie A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Uważam, że system funkcjonujący m.in. w WOSM, czyli wybieranie wolontariackiej rady, która kreuje organizację oraz zatrudnianie osób do realizacji tej wizji to naprawdę dobre rozwiązanie.
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Uważam, że jako ZHP możemy sporo się nauczyć od innych organizacji skautowych. Ważne jest jednak to, aby każde rozwiązanie dopasować do naszej organizacji, aby odpowiadało jak najlepiej na potrzeby, było adekwatne do naszych uwarunkowań i pozwalało na rozwój.
Główna Kwatera ✔ Mam zastrzeżenia do niektórych decyzji, jednak z większością ich się zgadzam
Rada Naczelna ✔ Mam zastrzeżenia do większości podjętych decyzji
Centralna Komisja Rewizyjna ✔ Mam zastrzeżenia do większości podjętych decyzji
Uważam, że decyzje te jeszcze pogorszyły już trudną sytuację ZHP. Z mojej perspektywy zabrakło też myślenia o długotrwałych skutkach tej decyzji.
Oceniam działania jako całkowicie słuszne
Mam zastrzeżenia do niektórych decyzji, jednak z większością ich się zgadzam
✔ Mam zastrzeżenia do większości podjętych decyzji
Nie zgadzam się całkowicie z podjętymi decyzjami
Nie mam zdania w tej sprawie
Nie wiem czy do większości, na pewno mam zastrzeżenia do części decyzji.
Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
✔ Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Składki członkowskie i inne wpłaty od członków | 20% |
Dotacje z budżetu państwa | 15% |
Dotacje podmiotów prywatnych | 15% |
Działalność gospodarcza związku | 15% |
Dotacje z UE | 15% |
Inne | 20% |
Wpisałam liczby tylko dlatego, że nie szło inaczej. Trudno mi jest powiedzieć, jak konkretnie powinien wyglądać rozkład procentowy. Na pewno jednka uważam, że tak duża organizacja jak ZHP musi dążyć do jaknajwiększej dyzertyfikacji przychodów.
Zdecydowanie A
Raczej A
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Zaznaczyłam “Raczej B” ponieważ dla mnie środki publiczne to nie tylko dotacje państwowe.
Uważam, że bardzo ważna jest dywersyfikacja przychodów ZHP. Nie możemy być w 100% zależni od jednego źródła finansów, jakiekolwiek by ono nie było. Warto również pamiętać o tym, aby szukać środków pod działania, a nie działać pod otrzymane środki.
Nie
Będę decydować później
Nie wiem
Uważam, że możliwość przeznaczenia dostatecznej ilości czasu na zarządzanie organizacją korzystnie wpłynie na jej rozwój. Dlatego chciałabym móc skoncentrować się na tym zadaniu, wykorzystać swój potencjał w 100%, jednocześnie nie martwić się o podstawowe potrzeby.
Nie
Będę decydować później
Nie wiem
Tutaj podobnie jak w pytaniu wyżej: uważam, że aby dobrze pełnić tę funckję trzeba być dyspozycyjnym, a nie łączenie funkcji naczelniczki z innymi obowiązkami zawodowymi, po prostu daje tę możliwość. Dlatego jeśli zostałabym wybrana na funcję naczelniczki ZHP zrezygnowałabym z dotychczasowej pracy.
Tak
Nie mam wyrobionego zdania w tej sprawie
Jeśli czujemy potrzebę zmiany wieku grup metodycznych - porozmawiajmy o tym. Nie uważam, że powinno to się jednak stać automatycznie po zmianach w SIM.
Pierwszym filarem naszego programu jest wsparcie w wyjściu z kryzysu pandemicznego. Jednym z jego elementów jest oczywiście wsparcie drużynowych. Uważamy, że to właśnie drużynowe i drużynowych pandemia dotknęła najbardziej. To oni musieli się mierzyć ze zmieniającymi się wytycznymi, z problemem odchodzących z jednostek zuchów, harcerek i harcerzy i z wieloma innymi sytuacjami np. natury osobistej.
Chcemy wspierać drużynowych, dając im narzędzia do pracy pomagające w codziennym działaniu. Do końca 2022 roku chcemy zapewnić wszystkim drużynowym możliwość przeszkolenia się z Systemu Instrumentów Metodycznych, który przeszedł ostatnio reformę. Uważamy, że jest to kluczowy proces, który powinien się wydarzyć i który wesprze pracę jednostek. To dzięki temu działaniu dostarczymy drużynowym narzędzia do jeszcze lepszej pracy zbudowanej w oparciu o wspólne wartości harcerskie i wynikające z nich postawy oraz do stosowania harcerskiego systemu wychowawczego.
Dzięki kompleksowemu wprowadzeniu nowego Systemu Instrumentów Metodycznych, ZHP będzie jeszcze skuteczniejsze wychowawczo. Stworzony system pozwala bowiem na kształtowanie każdej ze stref rozwoju człowieka.
W perspektywie długofalowej, chcemy pracować nad zmianą kultury organizacji w ZHP, co przyczyni się również do poprawy jakości pracy z kadrą m.in. w wymiarze relacji interpersonalnych. W mojej opinii empatyczne podejście, wzajemny szacunek, zrozumienie oraz konstruktywne rozwiązywanie sytuacji problemowych może wesprzeć drużynowe i drużynowych, zastępowe i zastępowych, a dalej grupy, które prowadzą, w ich codziennej pracy.
- Zła praktyka, gdyż młodzi ludzie są niedojrzali do pełnienia funkcji.
✔ Nic złego, o ile jest to człowiek dojrzały i rozumie, na czym polega ta funkcja.
- Duży problem naszej organizacji, który należy rozwiązać.
✔ Szansa na istnienie niektórych środowisk mających kłopoty kadrowe.
- Nic złego pod warunkiem, że współpracuje z dobrym opiekunem.
- Nie mam wyrobionej opinii w tej sprawie.
Zdaję sobie sprawę, że jest to czasami być albo nie być niektórych środowisk. Uważam jednak, że nie powinna być to reguła - powinniśmy starać się, aby drużynowi byli pełnoletni.
Harcerstwo jest ruchem ludzi młodych, starsi powinni jedynie ich wspierać. ✔ Raczej popieram
Harcerstwo skorzysta na zaangażowaniu członków 35+ na wszystkich polach działalności, w tym bezpośrednio wychowawczych. ✔ Zdecydowanie popieram
Harcerstwo powinno oferować program rozwoju również dla członków 35+. ✔ Zdecydowanie popieram
Harcerstwo to ruch ludzi młodych, wspierany przez dorosłych. Angażując młodych w procesy decyzyjne i wykorzystując umiejętności starszych, bardziej doświadczonych instruktorów, biorąc tym samym udział w dialogu międzypokoleniowym i wzmacniając go, możemy, jako organizacja, lepiej się rozwijać, iść do przodu, odpowiadać na wyzwania współczesnego świata i realizować misję i cele ZHP. W ten sposób możemy wykorzystać w pełni potencjał instruktorski organizacji.
Hufiec ✔ Raczej B
Chorągiew ✔ Raczej A
Aby dobrze odpowiedzieć na to pytanie trzeba moim zdaniem cofnąć się do momentu kiedy kadencyjność została prowadzona. I zadać sobie pytania: po co zostało to wprowadzone? Czy zmiana, którą miało to wywołać się zadziała? Co daje nam kadencyjność? Dopiero po odpowiedzi na te pytania można zastanawiać się czy jest ona nam dalej potrzebna.
Zdaję sobie sprawę, że są środowiska które borykają się z brakiem kandydatek/ów na funkcję komendantki/a - pytanie czy złagodzenie lub zniesienie kadencyjności da nam zamierzony efekt? I co tak właściwie jest tym zamierzonym efektem. Myślę, że potrzebujemy dyskusji na ten temat w ZHP.
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Warto i trzeba korzystać z naszych zasobów, jednak nie każdy jest ekspertem w każdej dziedzinie i sprawie. Uważam, że niezwykle ważne jest korzystanie z doświadczeń ekspertów, których niekoniecznie musimy mieć zatrudnionych na codzień w ZHP. Doradztwo ekspertów spoza organizacji poszerza nasz punkt widzenia. Jesteśmy zaangażowani emocjonalnie w wiele ważnych dla harcerstwa spraw, a doradztwo zewnętrzne ukaże nam perspektywę wolną od tego.
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Konsultacje w szerokim gronie instruktorów/ek to ogromna wartość w procesie rozwoju naszej organizacji. To wzbogacenie się w różne punkty widzenia powoduje, że decyzje kierunkowe czy rekomendacje podejmowane są w sposób bardziej świadomy i lepiej odpowiadający na potrzeby naszej organizacji. Rzeczy w tym, że jako ZHP powinniśmy popracować nad dyscypliną dyskusji i sztuką podejmowania decyzji, co równocześnie wesprze nas w efektywności.
Zdecydowanie A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Misją ZHP jest wszechstronne rozwijanie młodego człowieka, dlatego jako członkowie tej organizacji powinniśmy opierać o nią swoje działania. Aby robić to dobrze trzeba wiedzieć z jakimi wyzwaniami przychodzi się mierzyć dzieciom i młodzieży w dzisiejszych czasach. Wyzwania te nierzadko są również uwarunkowane sytuacją lokalną, która jest bardzo zindywidualizowana w zależności od chorągwi, a także hufców czy środowisk. Dlatego głos Komend Chorągwi wynikający z uważnego słuchania potrzeb, czujnego dostrzegania wyzwań, zapobiegania trudnym sytuacjom jest kluczowy w budowaniu wsparcia dla gromad i drużyn, a także dla budowania dogodnych warunków do realizacji misji ZHP.
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Jesteśmy różni, mamy różne poglądy, jesteśmy w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach, itp. Można by powiedzieć, że dzieli nas wszystko. Jest jedna wspólna rzecz: wszyscy jesteśmy ludźmi. Uczmy, jak tę różnorodność po prostu przyjmować, jako fakt, jednocześnie pokazując, jak prawdziwie czerpać z tej różnorodności.
Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
✔ Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
To temat, który w mojej ocenie potrzebuje jeszcze przedyskutowania - być może przestrzeń na tę dyskusję będzie na zjeździe. Pamiętać musimy, że “ZHP jest dobrowolnym stowarzyszaniem otwartym dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie.”.
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
✔ Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Musimy pamiętać, że zawsze wystąpienie instruktorki/a ZHP w mundurze będzie odbierane jako głos organizacji. I to jest myślę ważny aspekt przez który powinniśmy patrzeć na nasz udział we wszelkiego rodzaju manifestacjach.
problemy uchodźców ✔ Nie mam zdania w tej kwestii
reforma edukacji ✔ Nie mam zdania w tej kwestii
prawa kobiet ✔ Nie mam zdania w tej kwestii
walka z wykluczeniem społecznym grup LGBT+ ✔ Nie mam zdania w tej kwestii
polityka historyczna ✔ Nie mam zdania w tej kwestii
obrona Konstytucji ✔ Nie mam zdania w tej kwestii
obrona tradycyjnego modelu rodziny ✔ Nie mam zdania w tej kwestii
problemy zdrowia psychicznego ✔ Nie mam zdania w tej kwestii
promocja szczepień przeciwko COVID ✔ Nie mam zdania w tej kwestii
Zaznaczyłam we wszystkich przypadkach "nie mam zdania w tej kwestii" ponieważ to zależy. Tak, wiem, że to najgorsza odpowiedź. Jednak w tym wypadku moim zdaniem to naprawdę zależy, Uważam, że ZHP powinno być rzecznikiem młodych ludzi — powinniśmy więc zabierać głos w sprawach, które dotyczą i dotykają młodych ludzi. Jeśli więc młodych ludzi jakaś kwestia dotyka albo dotyczy, to moim zdaniem ZHP powinno się w tę sprawę angażować.
Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
✔ Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Uważam, że jest to w dzisiejszych czasach nieunikniona forma ekspresji. :) Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie. Dopóki memy tworzone są z zachowaniem smaku to nie mam nic przeciwko nim.
Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa - pełna szacunku i zrozumienia. Otwartość na to, że ktoś inny może mieć inne zdanie - danie mu na to przestrzeń i wspólne szukanie rozwiązań.
Inne rzeczy, które naszym zdaniem są ważne poruszyłam na stronie www.wspolnymszlakiem.info - zachęcam do odwiedzenia. A jeśli ktoś chciałby o czymś porozmawiać to zachęcam do kontaktu
[email protected]