Prześwietlenie ↣ 42. Zjazd ZHP

#przeswietlenieZHP


Odpowiedzi kandydata/ki:

Andrzej Sawuła



s0 Dane podane w niniejszym kwestionariuszu nie są anonimowe i zostaną podane do publicznej wiadomości niezwłocznie po ich wypełnieniu celem zapoznania delegatów na 42. Zjazd i pozostałych członków ZHP z Twoimi poglądami w ustrukturyzowanej formie.  Wypełniając ten kwestionariusz, podajesz dane dobrowolnie, masz pełną możliwość edycji i poprawienia danych. Aby poprawić dane, skontaktuj się z administratorem: [email protected]
Nie zgadzam się

s1 Imię i nazwisko:
Andrzej Sawuła

kont Podaj adres strony internetowej z informacjami o Twoim programie, zamierzeniach, lub inny kontakt pod którym można się zwrócić w związku z Twoją kandydaturą.

p2 Napisz kilka słów o swoim wykształceniu.
dr inż. nauk chemicznych

p3 Wypisz poniżej informacje o swoim doświadczeniu zawodowym, którymi chcesz się podzielić. 
Byłem naukowcem na uczelni, tłumaczem i redaktorem, nauczycielem żeglarstwa, programistą. Obecnie kieruję zespołem programistów w dużej międzynarodowej korporacji.

p4 Wypisz poniżej informacje o swoim doświadczeniu pozazawodowym (organizacje społeczne, wolontariaty, hobby, itp.), którymi chcesz się podzielić. 
Poza ZHP udzielam się w fundacji pomagającej bezdomnym zwierzętom i w działalności rodziców w szkole moich dzieci. Hobby mam i miałem... kilkanaście, od astronomii amatorskiej przez lutowanie elektroniki po biegi długodystansowe.

P1 Wypisz poniżej pełnione dotąd w ZHP funkcje, którymi chcesz się podzielić.
Obecnie prowadzę szczep Nieprzetartego Szlaku i KSI chorągwi. W przeszłości byłem drużynowym wielopoziomowej drużyny wodnej, kształceniowcem, komendantem hufca.

funkcja Na jaką funkcję kandydujesz?
członka Rady Naczelnej ZHP

z50 Jakimi dotychczasowymi osiągnięciami na szczeblu centralnym w ZHP chcesz się podzielić?
Jestem członkiem RN ZHP upływającej kadencji. W jej ramach m.in. wypracowywałem obecne projekty zmian Statutu w obszarze podstaw ideowych (duchowość). Byłem członkiem ZIM i później członkiem Zespołu ds. SIM RN ZHP, a więc uczestniczyłem w całym procesie tworzenia i uzgadniania niedawnej rformy systemu metodycznego i SIM. Od 7 lat prowadzę Zespół ds. „opcji zero“ GK ZHP.

z222

Jakie są najważniejsze obszary, którymi chcesz się zająć, gdy zostaniesz wybrana/wybrany?

Wypracowanie założeń, a potem konkretnych zasad realizacji wychowania duchowego w harcerskich działaniach w zróżnicowanym światopoglądowo ZHP (to jest zadanie dla RN, nie GK!), następnie współpraca z GK ZHP przy opracowywaniu konkretnych materiałów. Ewaluacja i poprawianie narzędzie metodycznych i narzędzi do pracy z kadrą. Zajmowanie przez RN ZHP stanowiska w istotnych tematach leżących w obszarze działania ZHP i przekładanie tego na propozycje dla środowisk i pojedynczych członków.

z22

Jakie są według Ciebie najważniejsze problemy ZHP, z którymi Związek będzie się mierzyć w najbliższych 4 latach?

Odtworzenie wspólnoty instruktorskiej i zaufania wśród kadry. Odrzucenie podejścia „cel uświęca środki” i jasne potępienie stosujących je osób. Budowa świadomości, że jesteśmy Związkiem zróżnicowanych środowisk, i wypracowanie zasad działania i rozwijania ZHP z uwzględnieniem tego faktu (odrzucenie pomysłu, że istnieje jeden słuszny sposób na harcerstwo i należy go wmusić wszystkim siłą). Spokojne i w dobrej wierze przeanalizowanie przeszłości, wyciągnięcie wniosków, jeśli będzie to uzasadnione – także konsekwencji.

z30 ​W każdej organizacji zdarza się tak, że różne jej organy mają odmienne zdania, co do sposobu działania, czy częściowo nakładające się kompetencje. Również w ZHP relacje między władzami przybierają czasem postać sporów, czy wręcz konfliktów. Jak według Ciebie należy postępować w takiej sytuacji? Wybierz najbliższą Ci odpowiedź lub opisz własną. 
 
Konflikty i spory kompetencyjne są naturalnym elementem demokratycznych organizacji, nie trzeba nic robić w tym zakresie.
Spory wynikające z różnej interpretacji przepisów są istotne, ale kluczowe jest budowanie relacji między poszczególnymi osobami. Musimy położyć nacisk na umiejętności interpersonalne członków władz. 
Nie mam wyrobionej opinii w tej kwestii.
z30com

Jaki jest Twój pomysł na poprawienie działania organizacji w tym obszarze?

Statut zawiera rozwiązania ewidentnie błędne i, jak pokazała ostatnia kadencja, podatne na nadużycie przy braku skrupułów. Trzeba to poprawić. Trzeba też zwiększyć transparentność i wprowadzić domyślny obowiązek uzasadniania każdej decyzji, przynajmniej na życzenie zainteresowanych. Powołujemy władze (lepszym terminem byłoby: organy...) do decydowania w określonych obszarach, ale to nie oznacza samowładztwa w danych obszarach i nie czyni hasła „bo możemy” uzasadnieniem.

z31

Istnieją różne zdania co do charakteru relacji między Radą Naczelną i Główną Kwaterą. Relacje te są wielowymiarowe. Na potrzeby tego pytania prosimy Cię jednak o określenie, który model tych relacji jest Ci bliższy, niezależnie od Twojego rozumienia obowiązujących zapisów statutowych w tej kwestii.

A: Rada Naczelna pełni rolę rady nadzorczej, która może zobowiązywać Główną Kwaterę do pewnych działań czy wręcz nakazywać ich podjęcie. 

B: Rada Naczelna wskazuje kierunki działań, zostawiając ich wykonanie Głównej Kwaterze. 

Zdecydowanie A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z31com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
To bardzo zależy od obszaru. W kwestiach wychowawczych – zdecydowanie A; w kwestiach gospodarczych – B, i to tylko na zasadzie sugestii. Układ, w którym RN może nakazywać GK dowolne działania, ale odpowiedzialność za ich efekty ponosi statutowo owa GK, jest zwyczajnie nieuczciwy – a kwestie majątkowe leżą w 100% na zarządzie.

z51

Który z poniższych poglądów jest Ci bliższy?

A: Powinniśmy szerzej czerpać inspiracje z innych organizacji skautowych, możemy się wiele od nich nauczyć.
B: Nasze harcerstwo jest szczególnym rodzajem skautingu i nie powinniśmy się zbytnio inspirować innymi organizacjami skautowymi.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z5com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Powinniśmy przede wszystkim skauting POZNAĆ. Wiele naszych dyskusji jest opartych na mitach i stereotypach, nie faktycznym dorobku skautingu. Przez PRL ominęło nas 40 lat rozwoju ruchu, wiele dylematów, przed którymi dziś stoimy (od kształtu organizacji przez pomysły metodyczne po podejście do religii) zostało w różnych skautingach przedyskutowanych, wypracowano rozwiązania (różne!) i sprawdzono je w praktyce. Powinniśmy korzystać z tego dorobku przy opracowywaniu naszych rozwiązań, żeby nie powtarzać popełnionych już wcześniej przez innych błędów.

owk Konflikty między różnymi władzami są częścią procesu demokratycznego. Jednak wydarzenia związane z oceną pracy i wygaszeniem mandatu Naczelniczce hm. Annie Nowosad i jej GK przyniosły różnorodną ocenę sytuacji. Jaki jest Twój stosunek do działań i decyzji poniższych władz naczelnych w tej sprawie?

Główna Kwatera ✔ Mam zastrzeżenia do niektórych decyzji, jednak z większością ich się zgadzam

Rada Naczelna ✔ Nie zgadzam się całkowicie z podjętymi decyzjami

Centralna Komisja Rewizyjna ✔ Mam zastrzeżenia do większości podjętych decyzji

owkcom Tutaj możesz skomentować swoją odpowiedź.
W grudniu 2020 r., po zwołaniu przez GK ZHP zjazdu nadzwyczajnego celem wyboru wszystkich władz naczelnych, wypracowano w świetle reflektorów kompromis między GK i RN przy aprobacie obecnych członków CKR. Podjęto później wspólnie działania celem jego realizacji, chwaląc się nimi publicznie. Prezydium RN odczekało, aż GK w ramach realizacji swojej części ustaleń odwoła ZN, po czym jednostronnie stwierdziło, że kompromis już nie obowiązuje, i doprowadziło do głosowania nad wygaszeniem mandatu Naczelniczki, już bez dalszych dyskusji. Było to w mojej ocenie rażące złamanie 2 punktu Prawa Harcerskiego.

owk23 W marcu 2021 r. RN wybrała nową Główną Kwaterę ZHP. Nowa GK przejęła zarządzanie organizacją w trudnym czasie konfliktów między władzami i mierzyła się z wieloma sprawami, rozpoczętymi przez poprzednią. Jaki jest Twój stosunek do działań i decyzji obecnej GK od momentu jej wyboru w marcu 2021 r.?
Oceniam działania jako całkowicie słuszne
Mam zastrzeżenia do niektórych decyzji, jednak z większością ich się zgadzam
Mam zastrzeżenia do większości podjętych decyzji
Nie mam zdania w tej sprawie
owk23com Tutaj możesz skomentować swoją odpowiedź.
Obecna GK szła do wyborów z konkretnymi deklaracjami: „technicznej Gieki” do momentu Zjazdu, ustabilizowania sytuacji gospodarczej, bez większych ingerencji w działające zespoły GK. Działania były dokładnie przeciwne: przejęto CSI, doprowadzono do rozpadu Promocji, wstrzymano toczące się procesy m.in. przekształcania zespołów WWM w wydziały. Za to zawieszono poprzednią GK i zarząd CWM bez jakiegokolwiek sensownego uzasadnienia – czysto taktycznie, w sezonie zbiórek wyborczych. GK lekceważy obowiązujące ją przepisy wewnętrzne, nie wywiązuje się z regulaminowych obowiązków ani własnych deklaracji. FH CWM została celowo doprowadzona do upadku, co samo w sobie nie musiało być złe, ale nie towarzyszył temu żaden plan, nie przemyślano konsekwencji, co powoduje dziś próby obciążenia ZHP olbrzymimi kosztami.

z6 Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Harcerstwo jest szczególnym ruchem o charakterze propaństwowym, dlatego jego działanie powinno być uregulowane i ułatwione specjalną ustawą.
B: Harcerstwo nie powinno być szczególnie uprzywilejowane na tle innych organizacji pozarządowych, nie potrzeba tworzyć żadnej ustawy o harcerstwie.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z6com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Z uwagi na charakter harcerskiej metody wychowawczej, wiążący się z wiekszą samodzielnością i podwyższonym ryzykiem, a jednocześnie wysokie kwalifikacje naszej kadry, powinniśmy walczyć o wyjęcie spod regulacji skierowanych na komercyjny wypoczynek (kuratorium, Senepid) czy nawet ogólne zasady odpowiedzialności organizatora zajęć rekreacyjnych. Powinnismy to robić wspólnie z innymi zainteresowanymi organizacjami harcerskimi i skautowymi. Nie powinniśmy jednak zabiegać o specjalne finansowanie przez Państwo, gdyż uzależnia nas to od ekip politycznych i istotnie wpływa na swobodę naszego działania, w tym możliwość głoszenia naszych ideałów.

z17

Istnieje wiele koncepcji finansowania organizacji. Wśród podstawowych źródeł przychodów często wymienia się: składki, dotacje, działalność gospodarczą. Jaki Twoim zdaniem powinien być optymalny udział tych źródeł w całkowitym budżecie ZHP? Wpisz w poniższych polach wartości w procentach. Nie chodzi nam o dokładne szacunki, ale o uchwycenie ogólnych kierunków. 

Składki członkowskie i inne wpłaty od członków40%
Dotacje z budżetu państwa0%
Dotacje podmiotów prywatnych20%
Działalność gospodarcza związku40%
Dotacje z UE0%
Inne0%
z17com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź lub zaproponować inne źródła przychodów.
Dotacje z budżetu państwa uzależniają nas od aktualnej linii politycznej władz i np. hamują pomysły konkretnych zachowań czy stanowisk ZHP. Dotacje z UE są fajne, ale grożą grantozą – robieniem rzeczy wskazanych przez granty zamiast robienia rzeczy wynikających z naszego programu; nie odrzucam w czambuł, ale byłbym ostrożny. „Działalność gospodarcza Związku” powinna być wydzielona do osobnych podmiotów.

z62

Który z poglądów jest Ci bliższy?
A: Harcerstwo powinno być w większym niż obecnie stopniu dotowane przez państwo.
B: Harcerstwo powinno sobie radzić bez korzystania ze środków publicznych. 

Zdecydowanie A
Raczej A
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z62com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Dotowanie przez Państwo rodzi uzależnienie od polityków.

Z13 Czy planujesz pobierać wynagrodzenie za pracę na funkcji, na którą kandydujesz?
Tak
Będę decydować później
Nie wiem
z13com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

z14 Czy planujesz ograniczyć swoje bieżące obowiązki zawodowe w przypadku wyboru na funkcję?
Tak
Będę decydować później
Nie wiem
z14com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.

z19

Czy Twoim zdaniem wraz ze zmianą Systemu Instrumentów Metodycznych powinien ulec zmianie wiek grup metodycznych?

Tak
Nie mam wyrobionego zdania w tej sprawie
z19com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Pół roku przed zmianą SIM zmodyfikowano system metodyczny, wprowadzając ogólną zasadę, że granice wiekowe między grupami metodycznymi mają charakter orientacyjny i o faktycznym momencie przejścia harcerza między grupami decyduje drużynowy na podstawie rozwoju harcerza. Moim zdaniem to bardzo dobre i w pełni wystarczające rozwiązanie.

z27

W jaki sposób (pośrednio lub bezpośrednio) zamierzasz wspierać drużyny i zastępy swoją pracą na funkcji, na którą kandydujesz?

Kształtując zasady prowadzenia wychowania w poszczególnych obszarach – metodyki i SIM, duchowość, w ogóle podstawy ideowe. (RN jest ciałem o charakterze „strategicznym”, jej działania nie przekładają się bezpośrednio na konkretne działania praktyczne).

z192 17-letni drużynowy to: 
  • Nic złego, o ile jest to człowiek dojrzały i rozumie, na czym polega ta funkcja.
  • Nic złego pod warunkiem, że współpracuje z dobrym opiekunem.
  • Nie mam wyrobionej opinii w tej sprawie.
z192com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Najkrócej: to zło konieczne. Z wychowawczego punktu widzenia jest to niemal zawsze rozwiązanie niedoskonałe, gdyż 17-latek nie ma skąd mieć wiedzy życiowej i doświadczenia pozwalającego realnie pomagać wychowawczo harcerzom. Z drugiej strony, w części środowisk zablokowanie dziś takiej możliwości spowodowałoby upadek środowiska. Rozwiązanie istnieje, skauting dawno je wypracował – oparcie drużyn na dorosłych, również w wieku rodziców. To jest moim zdaniem właściwy kierunek, ale trzeba do niego dążyć z głową, systemowo, przez lata, a nie tylko zmienić regulaminy.

z7

Jak postrzegasz miejsce i rolę członków w wieku 35+ w harcerstwie? Określ, na ile bliskie Ci są poglądy opisane poniżej. 

Harcerstwo jest ruchem ludzi młodych, starsi powinni jedynie ich wspierać. ✔ Zdecydowanie popieram

Harcerstwo skorzysta na zaangażowaniu członków 35+ na wszystkich polach działalności, w tym bezpośrednio wychowawczych. ✔ Zdecydowanie popieram

Harcerstwo powinno oferować program rozwoju również dla członków 35+. ✔ Raczej popieram

z7com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
To się wbrew pozorom nie kłóci z poprzednią odpowiedzią. Osoby 35+ powinny się angażować, także jako drużynowi, ale muszą się powstrzymywać przed „wiedzeniem lepiej” i zabieraniem młodym ich organizacji. Zwłaszcza że u nas często łączy się to życiem przeszłością i nieumiejętnością wyjścia z dawnych konfliktów. Z drugiej strony, osoby 30- czy 35-letnie w świecie zawodowym bywają już cenionymi specjalistami czy kierownikami wysokiego szczebla, więc to nie jest wiek niepozwalający ogarnąć potrzeb takiej organizacji jak ZHP w obszarze swych kompetencji.

z23 Który z poglądów jest Ci bliższy?
A: Należy utrzymać ograniczenie długości sprawowania funkcji komendanta hufca/chorągwi, aby wymusić zmiany na funkcji i wychowywanie następców.
B: Należy złagodzić lub znieść ograniczenie długości sprawowania funkcji komendanta hufca/chorągwi, aby pomóc hufcom borykającym się z brakami kadrowymi.

Hufiec ✔ Raczej B

Chorągiew ✔ Raczej B

z23com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Kiedyś miałem tu bardziej ortodoksyjny pogląd, ale dziś sądzę, że warto rozważyć złagodzenie limitu kadencji – ale nie z powodu braków kadrowych. Jeśli środowisko przez 8 lat nie potrafi wyłonić kolejnego lidera, zastanowiłbym sie nad jego dalszym istnieniem. Ale dzisiejsze rozwiązanie czasem wymusza odejście dobrego i cieszącego się szerokim poparciem lidera, w imię zasad. To bywa szkodliwe, znam już takie przypadki. Warunkiem dopuszczenia kolejnych kadencji musi jednak być faktycznie powszechne poparcie w środowisku – nie 2/3, jak proponują obecnie komendanci chorągwi, ale co najmniej 3/4. 2/3 można jeszcze uzyskać „cudami nad urną”, ale 3/4 to jest faktycznie powszechne poparcie.

z236

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uważam, że angażowanie profesjonalnych kancelarii prawniczych, czy doradców do konsultacji decyzji zarządczych odnośnie majątku trwałego ZHP (ośrodki, jachty etc.) to dobra praktyka zarządcza i trzeba ją kontynuować.
B: W GK powinni być profesjonaliści w wielu dziedzinach, którzy potrafią sami rozwiązywać problemy związane z zarządzaniem majątkiem i nie powinniśmy dodatkowo wydawać pieniędzy na usługi doradcze.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z236com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Oczekiwanie od grupy 6 czy 8 osób, że będą się znali na wszystkim, co może napotkać 100-tysięczna organizacja, jest nierealistyczne. W świecie profesjonalnym świadomość zakresu własnych kompetencji jest zaletą, a korzystanie z pomocy ekspertów zewnętrznych – normą. A trzeba pamiętać, że ZHP bywa zaangażowane w sprawy niewiarygodnie skomplikowane historycznie i prawnie, np. reprywatyzację warszawską. No i przede wszystkim, GK wybieramy przede wszystkim pod kątem harcerskim – to nie jest zespół 8 specjalistów od zarządzania majątkiem. Opcja B nie ma żadnego uzasadnienia poza chęcią działania „po taniości”, ale akurat na tych kwestiach nie warto oszczędzać.

z235

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uważam, że jawność decyzji, dokumentów, dyskusji wśród wszystkich członków ZHP jest kluczowa dla rozwoju organizacji i więcej z niej korzyści niż zagrożeń.
B: Trzeba być ostrożnym/ą w kwestii jawności decyzji, dokumentów i dyskusji, gdyż czasem jawność powoduje więcej kłopotów, niż korzyści.

Zdecydowanie A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z235com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Jawność i transparentność są kluczowe w dobrowolnym stowarzyszeniu, mamy ich dziś za mało. Nie znaczy to jednak, że muszą mieć charakter absolutny, że każdy winien na żądanie otrzymywać dowolne informacje – istnieją takie, w których przypadku ograniczenie dostępności jest uzasadnione, np. dane osobowe, wrażliwe informacje o osobach, wrażliwe dane gospodarcze, także przebieg wstępnych prac koncepcyjnych czy „szczerych rozmów” w napiętych sytuacjach. Ale co do zasady wszelkie ograniczenia muszą być merytorycznie uzasadnione. Uzasadnieniem NIE JEST „wybraliście mnie do decydowania, więc teraz się nie interesujcie”. Musimy tępić poczucie, że raz wybrana władza dostaje kawałek Związku do władania i nie musi nikomu się z niczego tłumaczyć.

z237

Który z poglądów na temat konsultacji w obszarze kierunków rozwoju, narzędzi i wartości w organizacji jest Ci bliższy?

A: Jestem zwolennikiem/czką szerokich konsultacji w gronie instruktorów/rek Związku. Uważam, że jako organizacja zbyt mało korzystamy z możliwości wewnętrznych konsultacji.
B: Uważam, że konsultacje w zbyt szerokim gronie nie są efektywne, od szerokich konsultacji ważniejsze jest szybkie i skuteczne działanie we wprowadzaniu zmian stosownie do postanowień statutu.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z237com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Istnieją sytuacje nagłe, gdy szybkość decyzja jest ważniejsza, ale są one bardzo rzadkie. W dzisiejszym świecie bardzo rzadko jest uzasadnienie, by nie pytać o zdanie ogółu zainteresowanych (jeśli skala wychodzi zbyt duża, można wylosować podzbiór, ale to co innego niż pytanie przedstawicieli, czyli np. komend, wybieranych pod zupełnie innym kątem). Szerokie konsultacje mają wady i koszty, ale zyski zdecydowanie przeważają. Mamy narzędzia, mamy doświadczenia na tym polu. Oczywiście konsultacje powinny być transparentne.

z238

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uważam, że Komendy Chorągwi są kluczowym partnerem dla naczelnych władz Związku i mają mandat do reprezentowania zdania swoich hufców i środowisk wobec władz naczelnych.
B: Sądzę, że Komendy Chorągwi mają wspierać pracę hufców i środowisk lokalnych, ale nie mają szczególnych uprawnień do reprezentowania ich zdania wobec władz naczelnych.

Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z238com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Komendy chorągwi są wyłaniane na zjazdach pod konkretnym kątem: zarządzania chorągwią, w statutowych obszarach. To nie są wybory przedstawicieli decyzyjnych we wszystkich kwestiach, do tych bliżej już wyborom delegatów na Zjazd ZHP. Dlatego późniejsze rozciąganie konkretnego mandatu na zupełnie niepowiązane z nim sprawy jest nieuzasadnione. W dzisiejszych realiach nie ma żadnych przeszkód, by z poziomu Centrali konsultować się z zainteresowanymi bezpośrednio lub pośrednio, np. przez zbiórki komend hufców.

z1

Które z poniższych stwierdzeń jest Ci bliższe?

A: Uważam, że harcerstwo powinno być otwarte na wszystkich, także na osoby niewierzące.
B: Uważam, że harcerstwo powinno być otwarte na wszystkich oprócz osób odrzucających istnienie Boga.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z1com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
I dzisiejsza wiedza naukowa, i doświadczenia skautingów w innych krajach pokazują, że brak wiary w Boga nie utrudnia budowania systemu wartości człowieka, w szczególności metodą harcerską. Co za tym idzie, zamykanie skautingu i harcerstwa na osoby niewierzące nie ma żadnego uzasadnienia.

z2

Który z poniższych poglądów jest Ci bliższy?

A: Trzeba zmienić rotę Przyrzeczenia lub dodać alternatywną, tak aby było możliwe składanie Przyrzeczenia przez osoby niewierzące.
B: Nie należy zmieniać roty Przyrzeczenia.

Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z2com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Jeśli ZHP ma być organizacją otwartą i wszyscy członkowie mają się tu czuć tak samo u siebie, nie można oczekiwać, że część członków będzie składać deklaracje według terminologii dopasowanej do poglądów innej części. Każda z akceptowanych w Związku osób powinna móc złożyć Przyrzeczenie w brzmieniu mającym dla niej sens. Tą drogą poszła już dawno spora część skautingów Zachodu (Anglicy mają takich alternatyw 8) i nie słychać o negatywnych skutkach, wręcz przeciwnie – podkreślają właśnie poczucie równej przynależności każdego członka.

z10

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Honorowy Protektorat nad harcerstwem jest bardzo ważny i niezależnie od tego, kto pełni funkcję Prezydenta RP, powinniśmy zabiegać o jego kontynuację.
B: Istnieje wiele zastrzeżeń co do działalności obecnego Prezydenta RP w kontekście praworządności i przestrzegania Konstytucji, dlatego martwię się, żeby te działania nie wpływały negatywnie na reputację ZHP.

Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
z10com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Dostępne odpowiedzi nie pokrywają całego zakresu zagadnienia. Honorowy Protektorat URZĘDU Prezydenta RP nad harcerstwem i skautingiem jest cenny. Z drugiej strony, niektóre działania poszczególnych Prezydentów RP budzą zastrzeżenia. W przypadku takich działań ewidentnie sprzecznych z naszymi wartościami powinniśmy reagować, ale nie przez wzgląd na reputację, ale na integralność postaw i wartości. Wydaje mi się, że nawet w skrajnych przypadkach nie przez burzenie instytucji protektoratu, a np. przez wycofanie się z uczestnictwa w spotkaniach – ale to jest decyzja dla osób z doświadczeniem w obszarze relacji z władzami państwowymi, więc mogę się mylić.

z233

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Uczestnictwo umundurowanych wędrowników/czek i instruktorów/ek w manifestacjach społecznych i politycznych, to wyraz łamania przez nich/nie apolityczności harcerstwa. Zatem nie powinno to mieć miejsca.
B:Uczestnictwo umundurowanych wędrowników/czek i instruktorów/ek w manifestacjach społecznych i politycznych, to wyraz aktywnego, świadomego uczestnictwa w życiu społecznym i nie ma w tym nic złego.

Zdecydowanie A
Raczej A
Raczej B
Zdecydowanie B
z233com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Pytanie jest źle zadane. Patrz Uchwała RN ZHP nr XL/32, pod którą podpisuję się w pełni. Jest jednak fundamentalna różnica między demonstracjami społecznymi, zwłaszcza dotyczącymi podstawowych obszarów aktywności ZHP, a demonstracjami politycznymi. W tych pierwszych sprawach możemy, a nieraz nawet powinniśmy się wypowiadać, w tych drugich – nie.

z26 Czy ZHP powinno angażować się w aktualne kwestie społeczne, takie jak poniższe?

problemy uchodźców ✔ Tak

reforma edukacji ✔ Tak

prawa kobiet ✔ Tak

walka z wykluczeniem społecznym grup LGBT+ ✔ Tak

polityka historyczna ✔ Nie

obrona Konstytucji ✔ Nie

obrona tradycyjnego modelu rodziny ✔ Nie

problemy zdrowia psychicznego ✔ Tak

promocja szczepień przeciwko COVID ✔ Tak

z26com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Co do reformy edukacji, nie powinniśmy się wypowiadać o samych programach, ale o konsekwencjach wychowawczych czy psychologicznych tak. Walka z wykluczeniem powinna dotyczyć wszelkich wykluczeń, osób LGBT+ też. Polityka historyczna to kwestia czysto polityczna (duh...). Obrona Konstytucji jest przypadkiem granicznym, ale to trochę nie nasz obszar wysokich kompetencji (w odróżnieniu od wychowania) i przyniosłoby to więcej szkody niż pożytku. Obrona „tradycyjnego modelu rodziny” to zaklęcie o różnej interpretacji zależnie od kontekstu, ale to znów nie nasz obszar kompetencji, a niektóre z przypisywanych temu terminowi znaczeń są wprost sprzeczne z naszymi wartościami.

z234

Który z poglądów jest Ci bliższy?

A: Tworzenie żartów i memów internetowych z wizerunkami instruktorów/ek władz to dla mnie niedopuszczalna forma ekspresji.
B: Nie ma nic złego w tworzeniu i rozpowszechnianiu memów i żartów internetowych, gdyż tak się dzisiaj komunikuje świat Internetu.

Zdecydowanie A
Raczej A
Zdecydowanie B
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
z234com Tu możesz skomentować swoją odpowiedź.
Memy są zupełnie OK, dopóki nie uwłaczają godności osób, których dotyczą. Zwykłe heheszki czy humor sytuacyjny nie są żadną ujmą na godności i jeśli ktoś w organizacji wychowującej młodzież w XXI wieku nie potrafi tego znieść, problem nie leży w memach.

konfl Czy masz pomysł na rozwiązanie konfliktów, które w ostatnich czasach wyraźnie się nasiliły w ZHP i chciałbyś/abyś się nim podzielić?
Uznać w końcu i jasno zadeklarować, że jesteśmy organizacją różnorodną, różne osoby i środowiska mają nieco różne wizje dróg wiodących do wspólnego celu czy środków wykorzystywanych na tych drogach i to jest nasza wspólna organizacja i musimy się tu wszyscy zmieścić i czuć w miarę dobrze. Nikt nie ma prawa głosić, że jego wizja jest jedyna prawdziwa i albo inni się dostosują, albo precz. Powołać „ekumeniczne” władze, zwłaszcza GK i RN, otwarcie i celowo złożone z ludzi o różnych poglądach i działające na zasadzie budowania konsensusu, a nie przegłosowywania się frakcjami. Wspólnie odsunąć na pobocze osoby, które nie zamierzają uznać tego podejścia. Moim zdaniem obecne konflikty nie mają wbrew gromkim krzykom charakteru fundamentalnego. Są one w dużej mierze personalne i nieraz wynikają z życia przeszłością, przenoszenia dawnych zadrażnień na kolejne kadencje w połączeniu z poczuciem, że cel uświęca środki. Wizje harcerstwa serio mamy wszyscy mocno zbliżone.

ogolnykom Tu możesz podzielić się swoimi opiniami o sprawach, które nie zostały poruszone wcześniej, a które wydają Ci się ważne do udostępnienia innym w związku ze Zjazdem.
Uważam, że na 42 Zjeździe kluczowe będzie wybranie do władz osób, które nie będą przekonane, że mają patent na mądrość i prawdziwą wizję harcerstwa. Musimy się nauczyć wczuwać także w tych, którzy rozumieją rzeczy nieco inaczej, i nie szukać sposobu narzucenia im swojej woli, a raczej patrzenia, czy i jak możemy pogodzić różne podejścia w jednym Związku. Jestem przekonany, że możemy, bo mamy pół skautingu jako inspirację. Oczywiście są granice, za którymi zaczynają się po prostu błędy, ale jeśli ktoś uważa, że 30% czy 40% Związku permanentnie i w złej woli błądzi, to nie jest dobrym kandydatem do kierowania dzisiejszym ZHP. Tak samo powinniśmy zerwać ciągnące się waśnie i konflikty, afronty sprzed iluś kadencji, i w końcu wspólnie pójść do przodu. Jeśli ktoś tego nie jest w stanie uczynić, wybierzmy kogoś innego.
Koniec ankiety